Prieš žemės ūkio darbų sezoną svarbu pasirūpinti skiepais nuo stabligės

Prieš žemės ūkio darbų sezoną svarbu pasirūpinti skiepais nuo stabligės

2022 03 25


Atėjęs pavasaris sodo ir daržo mylėtojams primena apie greitai prasidėsiančius žemės ūkio darbus, todėl raginame nepamiršti apie dirvožemyje slypinčią pavojingą ligą – stabligę ir efektyviausią priemonę, apsaugančią nuo šios ligos – skiepus.

Susižeidus kyla grėsmė susirgti stablige

Stabligės sukėlėjų (bakterijų) yra įvairių gyvūnų ir žmogaus žarnyne. Su išmatomis bakterijos patenka į aplinką ir, virtusios sporomis, ilgai išlieka gyvybingos dirvožemyje. Žmonės užsikrėsti gali esant tiek giliai, tiek paviršinei žaizdai, jei ji yra užteršta dirvožemiu. Itin pavojinga žaizdą užteršti sodo, daržo, ganyklų žeme.

Nuo sergančio žmogaus stablige neužsikrečiama.

Pasireiškia raumenų spazmais

Stabligės inkubacinis periodas svyruoja nuo kelių dienų iki 3–4 savaičių ar net kelių mėnesių, tačiau dažniausiai trunka 7–8 dienas. Pirmieji ligos požymiai – trumpalaikiai raumenų trūkčiojimai užkrato patekimo vietoje, kurie gali trukti iki kelių savaičių. Vėliau liga pasireiškia įvairaus stiprumo raumenų spazmais. Šie spazmai būna labai skausmingi, jų trukmė – nuo kelių sekundžių iki kelių minučių. Vėliau spazmų priepuoliai dažnėja ir būna ilgesni bei skausmingesni. Spazmai gali būti tokie stiprūs, kad priepuolio metu lūžta ilgieji kaulai, dantys. Sergant sunkia stabligės forma, dėl ilgalaikio spazmo sutrikus kvėpavimui, ligonis miršta.

Nors Lietuvoje pastaraisiais metais registruojami tik pavieniai stabligės atvejai, tačiau rizika susirgti šia liga yra didesnė, jei nuo paskutinių skiepų praėjo daugiau nei 10 metų. Taip pat infekcija yra pavojingesnė vyresnio amžiaus asmenims. Taip pat svarbu žinoti tai, kad persirgus stablige ir pasveikus, apsauginis imunitetas nesusiformuoja, todėl labai svarbu pasiskiepyti.

Lietuvoje, pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, valstybės lėšomis vaikai nuo stabligės skiepijami 6 kartus: 2 mėn., 4 mėn., 6 mėn., 18 mėn., 6–7 metų, 15–16 metų amžiaus.

Suaugusieji kas 10 metų nuo stabligės ir difterijos gali skiepytis nemokamai.

Dėl stabligės skiepų rekomenduojame kreiptis į savo šeimos gydytoją – VšĮ Karoliniškių poliklinkos pacientų, pas šeimos gydytoją, prašome registruotis internetu arba telefonu (8 5) 216 8911;

Lazdynų sveikatos priežiūros centro pacientai pas savo šeimos gydytoją gali registruotis  internetuarba telefonu (8 5) 216 8813;

Saugokite save ir savo artimuosius ir būkite sveiki!

Informacinis šaltinis nvsc.lrv.lt/lt/

Paskutinį kartą redaguota: 2022-04-22 08:39:43