Laiku pastebėtas hemorojus ir tinkamai parinktas gydymas – sėkmingas kelias į visavertį gyvenimą

Laiku pastebėtas hemorojus ir tinkamai parinktas gydymas – sėkmingas kelias į visavertį gyvenimą

2023 03 14


Hemorojus – dažnai girdimas žodis visuomenėje, tačiau nedaugelis žino, kas tai iš tiesų yra ir kaip tinkamai reikėtų elgtis susirgus šia liga.

Išangės ligos apskritai yra tos, apie kurias žmonės neretai drovisi atvirai kalbėti, vėluoja kreiptis į specialistus. Nesmagu, o dažnai ir gėda pasakoti apie išangės problemas. Dėl šios priežasties, pasak  abdominalinės chirurgijos gydytojo Žygimanto Židonio, neretai žmonės informacijos pirmiausia ieško internete, bando gydytis patys. O tuo tarpu  laiku diagnozuotas hemorojus dažniausiai gydomas pakeitus gyvenimo būdą, paskyrus atitinkamą medikamentinį gydymą, kurio planą sudaro pacientą apžiūrėjęs specialistas.

Hemorojus – labai dažna liga, diagnozuojama žmonėms, kurie dėl vienokių ar kitokių išangės srities problemų kreipiasi į gydymo įstaigą.  Gyd. Ž. Židonis pastebi, kad šiais laikais, kai žmonės mažiau juda ir sportuoja, dažniau valgo greitą maistą, hemorojus nustatomas kur kas dažniau, o ypač susirgimų paūmėjo pandeminiu laikotarpiu.

Kada reikėtų sunerimti ir kreiptis į gydytoją specialistą? Pirmieji hemorojaus simptomai yra pakraujavimai iš išangės, kai pastebimas kraujas ant tualetinio popieriaus, kai išangės srityje čiuopiami dariniai, vargina niežulys. Skausmas išangės srityje dažnu atveju nebūdingas hemorojui. Reikia pažymėti, jog esant minėtiems simptomams, nebūtinai bus diagnozuojamas hemorojus. Yra nemažai ligų, kurių simptomai panašūs, tad tiksli diagnozė nustatoma tik po gydytojo specialisto apžiūros. Klinikinėje praktikoje didžiausią nerimą kelia vėžio diagnozė. Vėžys gali sukelti panašius simptomus, todėl labai svarbu nenumoti ranka ir laiku pasitikrinti, kreipiantis į  specialistą,  konsultuojantį išangės ir tiesiosios žarnos patologijas.

Proktologinės apžiūros metu gydytojas specialistas įvertina ligos simptomus, nustato bendrą paciento būklę, taip pat apžiūri išangės sritį, patikrina išangę pirštu, be to, naudojant specialų instrumentą, dažnai pavyksta apžiūrėti 15  ir daugiau centimetrų tiesiosios žarnos tarpsnį, ir tam visiškai nereikia jokios narkozės. Prieš proktologinį tyrimą, pasak VšĮ Karoliniškių poliklinikos konsultuojančio gydytojo specialisto Žygimantas Židonio, namuose būtina atlikti klizmutes, ir tai vienintelis namų darbas ruošiantis gydytojo specialisto konsultacijai.

Anot gydytojo, jeigu liga nustatoma pradinėje stadijoje, paprastai užtenka medikamentinio gydymo, gyvenimo būdo pakeitimo. Dažnai vien vidurių užkietėjimo (dėl kurio atsiranda apsunkintas tuštinimasis bei stanginimasis) išgydymas ir apskritai tuštinimosi sureguliavimas bei paskirti tiksliniai medikamentai sėkmingai gydo nedidelio laipsnio hemorojų. Kai medikamentinis gydymas neefektyvus, o simptomai išlieka, galima pritaikyti ambulatorinį intervencinį gydymą – hemorojinių mazgų ligavimą guminiais žiedais. Nuo 2022m. pabaigos hemorojinių mazgų ligavimą VšĮ Karoliniškių poliklinikos chirurgijos skyriuje pirmasis įdiegė ir pritaikė abdominalinės chirurgijos gydytojas Žygimantas Židonis. Šis mažai invazyvus gydymo metodas nereikalauja specialaus pasiruošimo, nėra taikoma narkozė, procedūra užtrunka iki 15 minučių, o  skausmas paprastai būna nedidelis arba išvis nejaučiamas. Dažniausiai iškart po procedūros pacientas grįžta į normalų gyvenimą. Tiesa, reikia nepamiršti, jog įsisenėjęs ar komplikuotas hemorojus nėra tinkamas gydyti minimaliomis invazinėmis priemonėmis, todėl dažnai reikalinga ir operacija.

Ką daryti, norint užkirsti kelią hemorojui? Deja, anot gydytojo Žygimanto, vienos stebuklingos piliulės nėra. Svarbiausia koreguoti gyvenimo būdą – dažniau sportuoti, mažiau sėdėti, keisti mitybos įpročius – valgyti skaidulinėmis medžiagomis praturtintą maistą, gerti pakankamai daug skysčių, vengti aštrių produktų, pasituštinus vietoje tualetinio popieriaus įprasti apsiprausti, tualete nesėdėti ilgiau negu reikia.

Jeigu visgi jaučiami minėti simptomai, būtina kreiptis į gydytoją specialistą apžiūrai. VšĮ Karoliniškių poliklinikoje išsamų proktologinį tyrimą  atlieka ir gydymo planą sudaro abdominalinės chirurgijos gydytojas Žygimantas Židonis. Svarbu nepražiopsoti rimtesnių onkologinių susirgimų, kurie, kaip minėta,  taip pat gali sukelti aptartus simptomus.

 

Gydytojas abdominalinis chirurgas Žygimantas Židonis

Paskutinį kartą redaguota: 2023-03-14 11:42:37