Kovo 24-ąją minime Pasaulinę tuberkuliozės dieną

Kovo 24-ąją minime Pasaulinę tuberkuliozės dieną

2022 03 24


Šiandiena minime Pasaulinę tuberkuliozės dieną, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia šių metų šūkį „Investuokime į pergalę prieš tuberkuliozę. Gelbėkime gyvybes“.

Pasak PSO, šiuo šūkiu šiemet akcentuojama būtinybė skubiai investuoti išteklius, siekiant įgyvendinti pasaulio lyderių prisiimtus įsipareigojimus įveikti tuberkuliozę. Tai ypač svarbu COVID-19 pandemijos kontekste, kuri kelia grėsmę pažangai kovojant su tuberkulioze ir siekiant užtikrinti lygias galimybes gauti profilaktines ir sveikatos priežiūros paslaugas.

Tuberkuliozė plinta oro lašeliniu būdu, kai sergantis TB žmogus išskiria į aplinką TB sukėlėjus (tuberkuliozės mikobakterijas) kosėdamas, kalbėdamas, čiaudėdamas, dainuodamas ar spjaudydamas skreplius.  Atvira TB sergantis žmogus kosėdamas į aplinką išskiria seilių ir skreplių lašelius, kuriuose gali būti TB mikobakterijų. Lašelius su TB bakterijomis įkvepia kitas žmogus ir taip sukėlėjas patenka į plaučius.  Pagrindiniai  plaučių tuberkuliozės simptomai yra: kosulys, užtrukęs ilgiau nei tris savaites, skreplių ir kartais kraujo atkosėjimas, naktinis prakaitavimas, karščiavimas (dažniausiai 37C),  silpnumas ir nuovargis, apetito stoka ir svorio kritimas, skausmas krūtinėje (gali būti). Pasireiškus šiems požymiams rekomenduojama nedelsiant kreiptis pas savo šeimos gydytoją.

Tuberkuliozės infekcija ypač grėsminga naujagimiams ir kūdikiams bei vaikams iki 5 metų dėl pilnai nesusiformavusio imuniteto. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja šalims, kuriose registruojamas didelis sergamumas TB, skiepyti BCG vakcina vaikus kaip galima greičiau po gimimo. Jeigu sąlytį turėję šeimos nariai nebuvo paskiepiję naujagimio BCG vakcina, kūdikį būtina paskiepyti nedelsiant. Skiepijant kūdikius kuo jaunesniame amžiuje juos galima apsaugoti nuo susirgimų itin sunkiomis TB formomis, tačiau skiepijimai BCG vakcina neturi esminės įtakos sustabdant TB plitimą gyventojų tarpe. Lietuvoje nuo tuberkuliozės skiepijami naujagimiai 2-3 dieną po gimimo.

Faktai apie tuberkuliozę:

  • Tuberkuliozės sukėlėjais gali užsikrėsti visi.
  • Tuberkuliozė plinta oro lašeliniu būdu.
  • Pasaulio mastu – kas 4 sekundes kas nors suserga TB.
  • Tuberkuliozės sukėlėjus platina tik atvira kvėpavimo takų tuberkulioze sergantys asmenys.
  • Negydomas atvira plaučių tuberkulioze sergantysis kasmet gali užkrėsti 10–15 žmonių.
  • Kasmet pasaulyje tuberkulioze suserga daugiau nei 8 milijonai žmonių.
  • Trečdalis pasaulio gyventojų šiuo metu yra užsikrėtę tuberkuliozės mikobakterijomis.
  • Kas 10 sekundžių nuo tuberkuliozės miršta žmogus.
  • Nuo tuberkuliozės skiepijami tik vaikai.
  • Nepaskiepyti nuo TB vaikai turi didesnę riziką susirgti sunkiomis TB formomis.

Saugokite save ir savo artimuosius ir būkite sveiki!

Informacinis šaltinis ulac.lt

Paskutinį kartą redaguota: 2022-04-22 08:40:56