Kovą minime Pasaulinę inkstų dieną

Kovą minime Pasaulinę inkstų dieną

2023 03 13


Kasmet kovo mėnesį minima Pasaulinė inkstų diena skirta inkstų sveikatai – prevencijos, šiuolaikiškos diagnostikos bei kokybiško gydymo prieinamumui visiems socialiniams sluoksniams visame pasaulyje.

Nors 1 iš 10 suaugusių žmonių visame pasaulyje serga inkstų ligomis, žinios apie inkstų svarbą yra labai menkos, tik 5 % gyventojų žino, kur yra inkstai ir ką jie daro.

Inkstai, išskirdami šlapimą, ne tik filtruoja kraują, šalina įvairias susidariusias nuodingas medžiagas, bet ir reguliuoja vandens bei mineralinių medžiagų balansą organizme. Taip pat inkstai, gamindami kai kuriuos svarbius hormonus, palaiko sveikus ir tvirtus kaulus, reguliuoja kraujo spaudimą, apsaugo nuo mažakraujystės.

Esant ankstyvai ligos stadijai daugelis žmonių net nenumano, kad jų inkstų veikla sutrikusi – pacientai nejaučia jokių požymių, o per vėlai pastebėtos ligos neįmanoma išgydyti ar sustabdyti. Tačiau anksti diagnozavus lėtines inkstų ligas, galima sulėtinti arba net sustabdyti inkstų pažeidimo progresavimą. Todėl labai svarbu atkreipti dėmesį į šiuos simptomus – kūno tinimą ypač rytais, šviesų rytinį šlapimą ar nuolat mažėjantį jo kiekį, jaučiamą bendrą silpnumą ir nuolatinį nuovargį, pykinimą, skausmą nugaros apačioje.

VšĮ Karoliniškių poliklinikos medikai primena, kad didesne rizika susirgti lėtinėmis inkstų ligomis turi sergantieji cukriniu diabetu, turintieji aukštą kraujospūdį, antsvorį, sergantieji išemine širdies liga, taip pat tie, kurių šeimos nariai sirgo ar serga cukriniu diabetu, hipertenzija ar inkstų ligomis.

Inkstus taip pat pažeidžia dažnai besikartojančios ir tinkamai neišgydytos šlapimo organų infekcijos, sutrikęs šlapimo nutekėjimas dėl inkstų akmenligės ar padidėjusios prostatos. Inkstų darbą gali sutrikdyti ir „baltyminės“ dietos – didelis baltymų kiekis sutrikdo inkstų funkciją, organizme pradeda kauptis toksinės medžiagos, inkstams ne mažiau žalingas ir ilgalaikis nuskausminančių (analgetikų) vaistų vartojimas.

Imuninės kilmės (pavyzdžiui, glomerulonefritai, sisteminė raudonoji vilkligė) ar paveldimos inkstų ligos (pavyzdžiui, policistozė) taip pat sukelia lėtinį inkstų pažeidimą.

Mieli Karoliniškių poliklinikos pacientai, saugokite savo sveikatą ir jei Jus vargina nors vienas iš aukščiau išvardintų simptomų, nedelsdami kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Gydytojas Jums skirs šlapimo tyrimą, kai kuriais atvejais bus atliekamas ir kraujo tyrimas. Jei tyrimų rezultatai bus pakitę gydytojas parašys Jums siuntimą inkstų echoskopijai, reikalui esant skirs, kompiuterinės tomografijos tyrimą.

Registruotis pas šeimos gydytoją galite internetu e.pacientas portale arba e.sveikata bei telefonu:
Karoliniškių poliklinikos ir Pilaitės sveikatos priežiūros centre – (8 5) 216 8911;
Lazdynų sveikatos priežiūros centre – (8 5) 216 8813.

Paskutinį kartą redaguota: 2023-03-13 11:34:49