KOVĄ MINIME PASAULINĘ GLAUKOMOS SAVAITĘ

KOVĄ MINIME PASAULINĘ GLAUKOMOS SAVAITĘ

2023 03 15


Minint Pasaulinę glaukomos savaitę – kovo 12-18 d., VšĮ Karoliniškių poliklinikos gydytojai oftalmologai primena, kad glaukoma – tai lėtinė akių liga, kurią sukelia padidėjęs akies vidinis spaudimas, dėl kurio sutrinka skysčių tekėjimas akyje, todėl pažeidžiamas regos nervas ir tinklainės ląstelės, silpsta regėjimas.

Nors glaukoma labiau būdinga vyresnio, nuo 40 metų amžiaus žmonėms, bet gali išsivystyti ar būti diagnozuota įgimta glaukoma jauniems asmenims.

Liga skirstoma į 3 rūšis – įgimtą, pirminę ir antrinę. Įgimta glaukoma sergama tada, kai akies priekinės kameros kampas ar drenažinė akies sistema nėra nenormaliai išsivysčiusi. Pirmine glaukoma susergama gyvenimo eigoje. Antrinė glaukoma – tai kitų akies ligų ar traumų padarinys. Bet kokios rūšies glaukomai, be pakilusio akispūdžio, būdingi regos nervo disko glaukominė įduba (ekskavacija) ir atrofija bei tipiški akipločio pakitimai.

Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad dažniausiai pradinėse ligos stadijose pacientai nejaučia jokių ligos simptomų, tik ligai progresuojant pastebimi šie glaukomos sukeliami negalavimai:

 • siaurėja matymo laukas, dažnai žmogus jaučia it žiūrėtų į pasaulį pro dūmus ar rūko debesį;
 • atsiranda rytinis ar vakarinis akių skausmas;
 • akių vokas tampa „sunkus“: sergančiajam vis norisi užsimerkti ir sunku atsimerkti;
 • ypatingai blogai pradedama regėti tamsiuoju paros metu;
 • žiūrint į saulę ar ryškią šviesą akyse matomi vos pastebimi tačiau ryškios formos apskritimai arba rutuliukai.

Profilaktika:

Dažniausiai liga aptinkama profilaktiškai tikrinant akių spaudimą ar renkantis naujus akinius. Sergant šia liga regėjimas ilgai išlieka geras, o ir pati liga nėra skausminga, todėl sulaukus 40 metų amžiaus, rekomenduojama kartą per metus pasimatuoti akispūdį, tačiau jeigu Jūsų šeimoje yra sergančių glaukoma, turėtumėte tai atlikti nuo 30-35 metų amžiaus. Rekomenduojame:

 • esant bent mažiausiai akies traumai nedelsiant kreiptis pas gydytoją;
 • laiku gydyti visas akių ir kitų organų ligas;
 • dirbant akims pavojingus darbus, naudoti apsauginius akinius;
 • dažnai plauti rankas, laikytis asmens higienos;
 • racionaliai maitintis, vartoti vitaminus;
 • atsisakyti žalingų įpročių. Alkoholio vartojimas ir rūkymas neigiamai veikia vidinį akių spaudimą, o tai sukelia greitesnį ligos progresavimą.

Gerbiami Pacientai, kviečiame nepamiršti pasirūpinti savo sveikata ir primename – kad, pacientams, draustiems privalomuoju sveikatos draudimu bei turintiems šeimos gydytojo ar gydytojo specialisto siuntimą, gydytojo oftalmologo konsultacija bus suteikta nemokamai (už Jūsų konsultaciją apmoka ligonių kasos).

Saugokite save ir savo artimuosius ir būkite sveiki!

Paskutinį kartą redaguota: 2023-03-15 14:26:03