Balandžio 27-oji – Lietuvos medicinos darbuotojų diena

Balandžio 27-oji – Lietuvos medicinos darbuotojų diena

2023 04 27


Mieli medicinos darbuotojai, Jūs grąžinate žmonėms viltį, sveikatą, net gyvybę – svarbiausius turtus. Jūsų profesinė šventė puiki proga Jums visiems už tai padėkoti. Tad nuoširdžiai sveikiname Jus su Medicinos darbuotojų diena ir linkime stiprybės, neišsenkančios energijos ir žinoma sveikatos.
Balandžio 27-ąją šalies medicinos darbuotojai mini savo profesinę šventę – Medicinos darbuotojų dieną. Šios dienos paminėjimo ištakos siekia beveik šimtmetį – 1918-uosius metus, oficialiai LR Sveikatos apsaugos ministro Juozo Oleko iniciatyva ji įteisinta 2004-aisiais.
Lietuvos medicinos darbuotojų šventė skirta šalies medikams – gydytojams, slaugytojams ir visiems, savo gyvenimą paskyrusiems sveikesnės visuomenės kūrimui.
Balandžio 27–oji pasirinkta neatsitiktinai – šią dieną 1918 metas Lietuvos valstybės Tarybos sprendimu buvo įkurta Sveikatos komisija. Kaip teigiama istoriniuose dokumentuose, Garbė rūpintis savo šalies žmonių sveikatos apsauga tuo metu buvo patikėta tautos patriarchui daktarui Jonui Basanavičiui, inžinieriui profesoriui Steponui Kairiui ir kunigui Justinui Staugaičiui bei vėliau prie jų veiklos prisijungusiam daktarui Jurgiui Aleknai, tapusiam Vidaus reikalų ministerijos Sveikatos departamento direktoriumi.

Įvairiose pasaulio šalyse medicinos darbuotojų profesijai skirta diena švenčiama skirtingu metu ir remiasi skirtinga istorija. Jungtinėse Amerikos Valstijose gydytojo diena pirmą kartą paminėta Džordžijoje 1932 m. kovo 30 d. Šią dieną gydytojai gauna atvirukų, taip pat lankomi mirusių gydytojų kapai. Raudoni gvazdikai JAV laikomi Gydytojų dienos simboliu. Kovo 30-oji JAV pasirinkta todėl, kad šią dieną pirmą kartą atlikta operacija bendrinėje nejautroje – 1842 m. šią dieną Crawford W. Long operavo pacientą, kakle turintį naviką ir anestezijai panaudojo eterį. Pacientas vėliau teigė, kad operacijos metu nieko nejautė.

Indijoje gydytojams skirta liepos 1-oji. Šia dieną 1882 m. gimė garsus indų gydytojas Bidhan Chandra Roy. Įdomu yra tai, kad jis mirė 1962 m., taip pat liepos 1-ają. Kinijoje gydytojų diena minima kovo 4-ąją ir skiriama kanadiečių gydytojo Norman Bethune garbei, kuris gydė Kinijos kareivius karo su Japonija metu.

Paskutinį kartą redaguota: 2023-04-27 06:25:15