Atšilus orams laikas pasikalbėti apie toksoplazmozę

Atšilus orams laikas pasikalbėti apie toksoplazmozę

2023 05 19


Pavasarį atšilus orams ir prasidėjus šašlykų ir kepsnių ant grotelių sezonui – padidėja pavojus susirgti toksoplazmoze.

Toksoplazmozė – žmonių ir gyvūnų parazitinė liga, kurią sukelia parazitiniai pirmuonys – toksoplazmos, kuriomis dauguma susirgusiųjų užsikrečia valgydami nepakankamai termiškai  apdorotą ar žalią mėsą, maistui vartodami užkrėstą vandenį, nevirintą pieną, valgydami neplautas daržoves, vaisius, uogas, parazitas gali patekti ir nuo užterštų kačių išmatomis, žemėmis rankų, kai yra tvarkomas katės tualetas, dirbama sode ar darže, pvz., nešvariomis rankomis trinant akis.

Nors toksoplazmozė daugeliui užsikrėtusiųjų dažniausiai praeina be simptomų, kartais gali atsirasti požymių, panašių į gripą, gali padidėti kaklo, pakaušio limfmazgiai, atsirasti raumenų, gerklės, galvos skausmai, trunkantys mėnesį ar ilgiau.

Sunkios ligos atveju toksoplazmos gali pažeisti smegenis, akis ar kitus organus. Tai dažniausiai nutinka nusilpusio imuniteto žmonėms. Akių toksoplazmozė gali vystytis ir ne tik nusilpusio imuniteto asmenims. Ji pasireiškia suprastėjusiu regėjimu, akių skausmu (dažniausiai nuo ryškios šviesos), akių paraudimu, kartais – ašarojimu.

Toksoplazmozė labai pavojinga liga nėštumo metu, nes gali užsikrėsti vaisius. Dauguma kūdikių, kurie užsikrėtė dar būdami įsčiose, gimę neturi ligos simptomų, tačiau jie gali atsirasti vėliau. Nedidelė dalis infekuotų naujagimių gimę gali turėti rimtų akių arba smegenų pažeidimo simptomų.

Kaip apsisaugoti nuo toksoplazmozės?

Maisto higiena.

Toksoplazmomis dažniausiai užsikrečiama per maistą, todėl, norint išvengti užsikrėtimo, labai svarbu laikytis tam tikrų rekomendacijų:
Valgyti tik gerai išvirtą ar iškeptą mėsą. Negalima ragauti žalios ar dar nevisai išvirusios mėsos. Temperatūrą mėsos viduje galima matuoti maisto termometru:

 • Išvirtos mėsos (išskyrus paukštieną) temperatūra storiausio gabalo viduje turi būti virš 63 °C;
 • Maltos mėsos (išskyrus naminius paukščius) – 71 °C;
 • Keptų viščiukų ir kitų paukštienos gaminių – 74 °C;
 • Palaikius mėsą keletą dienų minusinėje temperatūroje, po to mėsą išvirus, galima žymiai sumažinti galimybę užsikrėsti. Užšaldymas, marinavimas, rūkymas sumažina mėsos infekuotumą, bet sukėlėjų visiškai nesunaikina;
 • Vaisius, uogas, daržoves prieš valgant kruopščiai nuplauti po tekančiu vandeniu; 
 • Negalima gerti nepasterizuoto ožkos pieno, vartoti žalių kiaušinių;
 • Negerti vandens iš atvirų vandens telkinių, taip pat jo nenaudoti maisto gamybai, daržovėms, vaisiams, uogoms plauti;
 • Maistą saugoti nuo musių, tarakonų, dulkių;
 • Labai svarbu, kad žalios mėsos, paukštienos, jūros gėrybių ar neplautų vaisių, daržovių dorojimui būtų naudojamos atskiros pjaustymo lentelės, įrankiai, peiliai, indai arba po panaudojimo jie būtų kruopščiai nuplauti karštu vandeniu;
 • Pagaminus maistą, reikia nuvalyti visus virtuvės paviršius, nukenksminti kempinėles, šluostes, jas virinant ar pamerkiant į buityje naudojamus dezinfekuojančius tirpalus.

Asmens higiena

 • Kruopščiai tekančiu vandeniu su muilu nusiplauti rankas prieš valgį, lietus žalią mėsą, neplautas daržoves;
 • Mūvėti pirštines dirbant sode, darže ir plauti rankas po darbo;
 • Neliesti nešvariomis rankomis akių, nosies ar burnos.

Jei laukiatės ir namuose laikote katę:

 • Reikia kasdien keisti kačių kraiką, kad parazitas netaptų pavojingas (sukėlėjai per 1-5 dienas kačių išmatose subręsta ir tampa pavojingi žmogui).
 • Jeigu įmanoma, venkite pats keisti kačių kraiką. Jei niekas kitas negali atlikti šio darbo, dirbant reikia mūvėti pirštines, baigus darbą gerai nusiplauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu.
 • Kasdien dezinfekuoti kačių dėželes plovikliais, turinčiais aktyviojo chloro, ar, užpylus verdančiu vandeniu, palaikyti 5 minutes.
 • Kol esate nėščia, negalima įsigyti naujos katės, bendrauti su svetimomis katėmis, ypač benamėmis, ir mažais kačiukais. Pavojingiausios jaunos, iki 2 metų amžiaus, katės.

Jei įtariate, kad galėjote užsikrėsti toksoplazmoze, prašome kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris skirs reikiamus tyrimus, kad išsiaiškintų, dėl galimos ūmios toksoplazmozės.
Jei planuojate pastoti, reikėtų atlikti kraujo tyrimą ir nustatyti, ar jūs kada nors buvote užsikrėtusi toksoplazmomis. Teigiamas atsakymas rodo, kad kraujyje yra toksoplazmų antikūnų, kurie apsaugo organizmą nuo ligos vystymosi.

Jei jau esate nėščia, taip pat rekomenduojame atlikti tyrimą. Jei tyrimas teigiamas, gali būti atliekami detalesni tyrimai, norint išsiaiškinti, kada jūs galėjote užsikrėsti toksoplazmoze. Įvertinus gautus duomenis, gydytojas gali skirti vaistus, kurie apsaugos vaisių nuo užsikrėtimo toksoplazmoze. Jeigu nėštumo metu atlikti toksoplazmozės tyrimai yra neigiami, moteris yra imli infekcijai, ir jai reikia laikytis atsargumo priemonių, kad būtų išvengta infekcijos.

Užsisakyti ir registruotis toksoplazmozės tyrimams galite telefonu:
Mokamų paslaugų 112 kabinete (Loretos Asanavičiūtės g. 27A). Kabinetas dirba pirmadieniais – penktadieniais nuo 07.00 iki 19.30 val., telefono Nr. (8 5) 205 5028;

Laboratorinių toksoplazmozės tyrimų kaina:
*Toxoplasma gondii antikūnai IgA, tyrimo kaina 19,00 €, šis tyrimas parodo įgimtą ar ūmią toksoplazmozę;
*Toxoplasma gondi antikūnai IgM, tyrimo kaina 14,00 €;
*Toxoplasma gondii antikūnai IgG, tyrimo kaina 14,00 €, šie tyrmai parodo, ar asmuo buvo ar yra užsikrėtę toksoplazmoze. Tyrimą rekomenduojama atlikti visiems vartojusiems termiškai neapdorotą mėsą, galimai užterštą vandenį, turėjusiems kontaktą su kačių išmatomis, ypatingai rekomenduojame šiuos tyrimus atlikti nėščiosioms.

* Tyrimų kaina nurodyta kartu su kraujo paėmimo iš venos paslauga.

Saugokite save ir savo artimuosius. Būkite sveiki!

Informacija parengta remiantis nvsc.lrv.lt

Paskutinį kartą redaguota: 2023-06-01 11:23:44