Gydytojas vaikų endokrinologas

Gydytojas vaikų endokrinologas tiria ir gydo vaikus, sergančius medžiagų apykaitos ir vidaus sekrecijos (endokrininių) liaukų – skydliaukės, prieskydinių liaukų, kasos, antinksčių, posmegeninės liaukos ir lytinių liaukų – ligomis, aptaria sveikos gyvensenos, sveikos mitybos, fizinio aktyvumo, kovos su nutukimu svarbą, galimus endokrininių ligų rizikos veiksnius, vertina ar gydymas yra veiksmingas, nustato galimą pašalinį vaistų poveikį, jei reikia keičia vartojamą gydymą, rekomenduoja kaip pristabdyti endokrininės ligos raidą ir išvengti jos ūmių ir lėtinių komplikacijų.

  • Diagnozei patikslinti ir ligos eigai nustatyti atliekami būtini laboratoriniai tyrimai, skydliaukės ir kaklo echoskopiją ir rentgenologiniai tyrimai kaulo brandumui (kauliniam amžiui) nustatyti ir augimo prognozei įvertinti. Gydytojas vaikų endokrinologas vertina ir stebi augimo tempą, prognozuoja tolesnį augimą, jei reikia atlieka papildomus tyrimus ir skiria gydymą. Siekdamas geros ilgalaikės cukrinio diabeto gydymo kontrolės sudaro diabeto priežiūros planą, moko savikontrolės ypatumų, pataria kaip kasdien pritaikyti insulino dozę jį švirkščiant ar vartojant nuolatine poodine infuzija insulino pompa, turi galimybę stebėti glikemijos rodiklius dinamikoje, įstaigoje įdiegtus gliukomačių nuskaitymo programą.
  • Gydytojas vaikų endokrinologas gali rekomenduoti vykti gydytojo dietologo konsultacijai svorio korekcijos klausimais, slaugytojos diabetologės konsultacijai dėl diabeto mokymo. Jei įtaria genetinę ligą, vaikas yra siunčiamas gydytojo genetiko konsultacijai.
  • Gydytojo vaikų endokrinologo konsultacija svarbi, jei vaikas nuolatos jaučiasi pavargęs, mieguistas, dirglus, greitai kinta nuotaika, blogai mokosi, gausiai prakaituoja, jam krenta ar auga svoris, vaikas nutuko ar yra vegetaras, sulėtėjo vaiko augimas (ūgis paauga mažiau nei 5 cm per metus), pakito kaklo apimtis ir forma, troškina ir gausiai šlapinasi, anksti prasidėjo brendimas (mažesnėms nei 8 metų mergaitėms ir mažesniems nei 9 m. berniukams) ar brendimas vėlyvas (neprasidėjo sulaukus 14 metų), ilgai neprasidėjo ar sutriko mėnesinių ciklas, atsirado gausūs bėrimai, padidėjo plaukuotumas, kyla klausimų dėl lytinio brendimo ypatumų.
  • Būtina patikrinti nedelsiant, jei vartojami vaistai sukėlė alergiją ar nepageidaujamus reiškinius, jei vaikui kartojasi dažnos hipoglikemijos, pablogėjo gliukozės rodikliai, atsirado alergija vaistams, šeimoje yra sirgusių autoimuninėmis skydliaukės ligomis, skydliaukės vėžiu, cukriniu diabetu, vaikas turi rizikos veiksnių susirgti diabetu (vyresni nei 10 metų amžiaus vaikai turi antsvorio ar yra nutukę, tarp pirmos ir antros eilės giminaičių yra sergančių diabetu, yra juodoji akantozė, cholesterolio kiekio padidėjimas, arterinė hipertenzija, policistinių kiaušidžių sindromas, ar gimė mažo svorio, motinai buvo gestacinis diabetas), yra ankstyvo brendimo požymių, greitai pasikeitė kūno formos, atsirado raudonų strijų, padidėjo plaukuotumas, pakilo kraujospūdis, vaikas serga genetinėmis ligomis (Ternerio, Klainfelterio ar Dauno sindromais).

Vaikystė ir paauglystė yra gražus ir spalvingas intensyvių hormoninių pokyčių, labai svarbių vaiko kasdienei savijautai, išvaizdai, augimui ir vystymuisi intelekto ir aplinkos pažinimo raidai, laikotarpis. Visi tikimės turėti sveikus, gražius ir protingus vaikus, tačiau kartais pastebime, kad vaikas nebe toks žvalus, ne toks džiaugsmingas, blogiau mokosi, pasikeitė jo išorinė išvaizda, atsirado įvairių kitų sunkiai paaiškinamų negalavimų. Šiuo atveju galioja taisyklė – jei neramu geriau pasitikrinti anksčiau ir gauti patarimą, nei sužinoti, kad kreipeisi per vėlai ir padėti jau nebėra kuo. Gydytojas vaikų endokrinologas visuomet profesionaliai atsakys į visus Jums rūpimus klausimus, tačiau jo konsultacijai reikalingas siuntimas. Kartais dėl Jūsų vaiką varginančių negalavimų ir iškilusių klausimų norisi kuo skubiau pasitarti su gydytoju specialistu, tuo atveju siūlome rinktis mokamą gydytojo vaikų endokrinologo konsultaciją Karoliniškių poliklinikoje.

Gydytojo vaikų endokrinologo teises, pareigas ir kompetencijų ribas apibrėžia medicinos norma MN 88:2006 „Gydytojas vaikų endokrinologas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė“ 2006 m. rugsėjo 29 d. Sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. V-819.

Paskutinį kartą redaguota: 2022-05-13, 11:08:37