LT | EN

Gydytojas vaikų pulmonologas tiria ir gydo vaikus, sergančius kvėpavimo takų (trachėjos, bronchų) ir plaučių ligomis, įgimtomis ir kitų sistemų ligomis, pasireiškiančiomis kvėpavimo sutrikimais, aptaria sveikos gyvensenos, fizinio aktyvumo, kovos su nutukimu svarbą, vaikų kvėpavimo takų ligų rizikos veiksnius, vertina ar gydymas yra veiksmingas, rekomenduoja kaip galima išvengti ligos raidos ir apsisaugoti nuo dažnų ar pavojingų kvėpavimo sistemos susirgimų.

  • Ūmių kvėpavimo ligų tinkamas gydymas priklauso nuo tikslios ir laiku nustatytos diagnozės. Lėtinių kvėpavimo ligų ankstyva diagnostika itin svarbi siekiant kuo anksčiau skirti gydymą, pagerinti ligos prognozę ir gyvenimo kokybę.
  • Diagnozei patikslinti ir ligos eigai nustatyti bei kontroliuoti gali būti atliekami būtini laboratoriniai tyrimai (pilnas kraujo tyrimas, mikrobiologiniai tyrimai, skreplių tyrimai, imunologiniai tyrimai alerginėms ligoms patikslinti), vaikams nuo 6 metų atliekami kvėpavimo funkcijos tyrimai (spirometrija), kartais reikia atlikti krūtinės ląstos rentgenologinį tyrimą. Gydytojas vaikų pulmonologas, siekdamas patikslinti ar buvęs vaiko kontaktas su sergančiuoju tuberkulioze neapsikrėtė tuberkuliozės bakterijomis, gali siųsti Mantoux (tuberkulino mėginio) reakcijai atlikti ir jei jis nėra normalus vaikas tiriamas papildomai.
  • Gydytojai vaikų pulmonologai glaudžiai bendradarbiauja su kitų sričių specialistais (gydytojais otorinolaringologais, gydytojais vaikų gastroenterologais, gydytojais vaikų kardiologais, gydytojais alergologais, gydytojais vaikų endokrinologais, gydytojais ortopedais traumatologais, gydytojais dietologais ir psichologais).
  • Sergančiųjų bronchine astma gydytojas prašo užpildyti specialius ligos kontrolės klausimynus, kuriuos pildo tėvai kartu su vaiku jei konsultuojami nedideli 4–11 metų vaikai, vyresni vaikai klausimynus pildo patys savarankiškai. Konsultacijos metu vaikai ir tėvai mokomi taisyklingai naudotis astmos gydymui paskirtais vaistais ir priemonėmis, patikrinama ar teisingai vartojamas jau paskirtas gydymas, išsiaiškinami kilę kasdieniai sunkumai ar nesklandumai.
  • Dar viena svarbi gydytojų pulmonologų darbo sritis yra aktyvi kvėpavimo ligų prevencija, todėl konsultacijos metu gali būti aptariami imunoprofilaktikos, fizinio aktyvumo, pasirengimo ir mitybos klausimai. Vaikus, sergančius lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis, skatinama nemokamai paskiepyti nuo gripo kasmet ir nuo pneumokoko vieną kartą gyvenime, tam, kad apsaugotų nuo dažnų astmos paūmėjimų, mažintų sergamumą, gerintų ugdymo įstaigų lankymą ir mažintų tėvų nedarbo dienas, susirgus vaikui. Pakankamas fizinis aktyvumas, ypač lauke, tiek ir taisyklinga subalansuota mityba nuo pirmų gyvenimo dienų yra labai svarbūs gerai kvėpavimo sistemos veiklai ir ligų profilaktikai.
  • Gydytojo vaikų pulmonologo konsultacija svarbi, jei vaikus vargina silpnumas, bendro pobūdžio negalavimai, netoleruoja fizinio krūvio, užsitęsė febrilus ar subfebrilus karščiavimas, vaikas knarkia miegodamas, vargina priepuolinis ar nuolatinis kosulys, atkosėja skreplių ar negali atsikosėti, dūsta, spaudžia ar skauda krūtinę. Jei vaikas serga dažnai pasikartojančiomis kvėpavimo takų ligomis, netaisyklingai kvėpuoja (pakinta kvėpavimo dažnis, iškvėpimo ar įkvėpimo ilgumas, pobūdis), pakinta krūtinės ląstos forma taip pat reikalinga specialisto konsultacija.
  • Būtina patikrinti vaikus nedelsiant, jei vartojami vaistai sukėlė alergiją ar nepageidaujamus reiškinius, jei šeimoje yra sirgusių tuberkulioze, įtariant galimą kontaktą su artimoje aplinkoje ar kaimynystėje gyvenančiais atvira tuberkulioze sergančiais asmenimis. Taip pat, kai šeimoje yrą ilgai laiką (ilgiau nei 1 mėnesį) kosinčių asmenų ir kosėti ar negaluoti pradeda vaikas. Gydytojo vaikų pulmonologo konsultacija būtina, jei vaikui dažnai kartojasi apatinių kvėpavimo takų ligos su obstrukcija, pasikartojantys naktinio kosulio epizodai, tėvai pastebi pakitusį kvėpavimą (dažnesnį ar su pašaliniais garsais).

Plaučiai yra vienas labiausiai dirbančių žmogaus organų. Jie atsakingi už viso organizmo “kvėpavimą” – įkvepiamas deguonis per alveoles patenka į kraujotaką, o iš kraujo grįžta ir iškvepiant pašalinamas anglies dvideginis. Taisyklingas kvėpavimas sveikiems vaikams užtikrina gerą savijautą, žvalumą ir darbingumą. Epidemiologiniai tyrimai rodo, kad sergamumas obstrukcinėmis kvėpavimo organų ligomis auga, daugėja vaikų sergančių alerginėmis ligomis, astma. Dažnai tenka išgirsti tėvų klausimą, jei vaikui diagnozuota astma ar astminis bronchitas, ar tai visam gyvenimui. Į tokius ir visus kitus su kvėpavimo sistema susijusius klausimus gydytojas vaikų pulmonologas konsultacijos metu pateiks išsamius atsakymai ir paaiškinimus, atsižvelgdamas į individualią vaiko situaciją (ligos progresavimą, eigą, šeimyninę ligų istoriją, alergijų riziką ir kt.). Gydytojo vaikų pulmonologo konsultacijai reikia siuntimo, kartais dėl Jūsų vaiką varginančių negalavimų ir iškilusių klausimų norisi kuo skubiau pasitarti su gydytoju specialistu, tuo atveju siūlome rinktis mokamą gydytojo vaikų pulmonologo konsultaciją

Gydytojo vaikų pulmonologo teises, pareigas ir kompetencijų ribas apibrėžia medicinos norma MN 62:1998 „Gydytojas vaikų kardiologas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė“ 1998 m. rugsėjo 11 d. Sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. V-511.

Pas vaikų ligų gydytojus, gydytojus odontologus bei nuotolinėms konsultacijoms pas šeimos gydytojus jau galima UŽSIREGISTRUOTI INTERNETU – per https://www.esveikata.lt/ipr sistemą!

AKTUALI INFORMACIJA DĖL VAKCINACIJOS NUO COVID-19:
Užsiregistruoti save ar kitą asmenį skiepui INTERNETU galima per http://www.koronastop.lt/

UŽSIREGISTRUOTI skiepui TELEFONU galima skambinant Karštąja linija – 1808.
Gauti daugiau informacijos apie skiepijimo procesą galite
puslapyje https://koronastop.lrv.lt/lt/vakcina arba skambindami į Vakcinos liniją telefonu 8 5 230 0123.

AKTUALI INFORMACIJA KELIAUJANTIEMS:
Pasiskiepiję arba turintys neigiamą laboratorinio tyrimo atsakymą pacientai
gali e. sveikatos sistemoje atsispausdinti dvikalbę pažymą -
Daugiau informacijos čia!


Atkreipiame dėmesį, kad pacientų revakcinacija Pfizer vakcina bei vakcinacija visomis vakcinomis nuo Covid-19 vyksta kongresų ir parodų rūmuose Litexpo, Laisvės pr. 5.