Artėjant Lietuvos nepriklausomybės dienai, kviečiame aplankyti fotografijų parodą „Šauliai – 1991 m. Parlamento gynėjai“, kuri nuo vasario 15 d. eksponuojama VšĮ Karoliniškių poliklinikoje. 2019-ieji paskelbti Šaulių sąjungos metais, tad ši paroda skirta prisiminti fotografijose įamžintus 1991 m. sausio-rugpjūčio mėnesių istorinius įvykius, kurių aktyviais dalyviais tapo Lietuvos šauliai.

1919 m. įsikūrusios Lietuvos šaulių sąjungos tikslas buvo įtvirtinti šalies nepriklausomybę, kovojant su į šalį besiveržiančiais priešais. Apsisukus istorijos ratui, 1991 m. šauliai vėl stojo ginti šalies nepriklausomybės: saugojo LR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės rūmus, Spaudos rūmus, Vilniaus televizijos bokštą ir kitus valstybinės svarbos objektus visoje Lietuvoje. Aukščiausiosios Tarybos gynyboje įvairiu laiku dalyvavo per 300 šaulių, iš kurių net 178 šauliai buvo apdovanoti Sausio 13-osios atminimo medaliu. 1991 metais už Lietuvos nepriklausomybę prie Vilniaus televizijos bokšto savo gyvybes paaukojo septyniolikmečiai jaunieji šauliai Darius Gerbutavičius ir Ignas Šimulionis, o vėliau, saugodamas valstybės sieną Krakūnuose, šaulys, pasienietis Gintaras Žagunis.

Vienas parodos iniciatorių – Vilniaus m. savivaldybės tarybos Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos, Lietuvos šaulių sąjungos Centro valdybos narys dr. Audrius Skaistys ekspozicijos pristatymo metu pasakojo, kad lemtingaisiais Lietuvai 1991 metais prie sovietų armijos grobiamų pastatų – Spaudos rūmų, Vilniaus televizijos (TV) bokšto pirmieji atsidurdavo aplinkinių mikrorajonų – Karoliniškių ir Lazdynų gyventojai.

„Taip likimas lėmė, kad gretimame kieme gyvenęs ir į ta pačią mokyklą (dabar „Ryto“ progimnaziją) ėjęs karoliniškietis Darius Gerbutavičius lemtingą sausio 12-13 naktį budėjo prie TV bokšto, o mūsų trijulė – mano brolis Gediminas Skaistys (buvęs D. Gerbutavičiaus klasiokas), mano klasiokas Mindaugas Balčiauskas ir aš – sausio 11 dieną buvome davę kario priesaiką, tad atsidūrėme Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo viduje, kur drauge su kitais šauliais užėmėme gynybines pozicijas mums paskirtuose postuose, – prisiminė A. Skaistys. – Tą naktį žuvo prie TV bokšto ir jame Lietuvos laisvę saugoję žmonės, šimtai buvo sunkiai ir apysunkiai sužeistų, jų pasiaukojamos gynybos dėka okupacinė kariuomenė atsitraukė ir nebešturmavo Parlamento, kur buvo susibūrusi daugiatūkstantinė gynėjų minia. Tos nakties įvykiai įstrigo mūsų, tuomečių šešiolikmečių-septyniolikmečių, atmintyje, kai kurios akimirkos yra užfiksuotos ir šioje parodoje, kuria nuoširdžiai dalinamės su Karoliniškių poliklinikos personalu ir pacientais, tarp kurių neabejotinai yra ne vienas tų įvykių liudininkas“.

„Neatsitiktinai fotografijų parodai mūsų įstaigoje pasirinktas laikotarpis tarp dviejų svarbiausių Lietuvos nepriklausomybei datų – vasario 16 d. ir kovo 11 d., – kalbėjo VšĮ Karoliniškių poliklinikos direktorė dr. Jelena Kutkauskienė. – Manau, kad kiekvienas turime jausti dėkingumą Laisvės gynėjams už galimybę švęsti šias šventes. VšĮ Karoliniškių poliklinika įsikūrusi rajone, kuris buvo Sausio 13-osios įvykių epicentras, ir, tikėtina, ne vienas mūsų pacientas drauge su tūkstančiais beginklių žmonių dalyvavo stabdant okupantų agresiją. Džiaugiamės turėdami galimybę priminti visuomenei jų indėlio svarbą.“

Parodą rengė Lietuvos šaulių sąjungos Vlado Putvinskio-Pūtvio kubas bendradarbiaudamas su Lietuvos centriniu valstybės archyvu. Parodos globėja – Lietuvos šaulių sąjunga. Visus, norinčius susipažinti su šauliais – 1991 m. Laisvės gynėjais, kviečiame aplankyti parodą, kuri VšĮ Karoliniškių poliklinikos 4 aukšto erdvėse veiks iki kovo 12 d.