Vasara – tai laikas, kai atsipalaiduojame, keliaujame, iškylaujame ir dažnai pamirštame sveiką mitybą, geriame mažai skysčių, dažniau valgome sunkiai virškinamą, riebų, skrudintą maistą. Be to, dažnai netinkamai nuplauname maisto produktus, vaisius ir daržoves, nepakankamai termiškai apdorojome gamtoje ruošiamus patiekalus, netinkamai laikome maistą karštyje, tad susidaro puikios sąlygos daugintis mikroorganizmams – žarnyno infekcijų sukėlėjams. Tuomet kyla pavojus sutrikti virškinimui, apsinuodyti, ypač vaikams, vyresnio amžiaus asmenims ir sergantiesiems lėtinėmis ligomis.
Jei užvalgius maisto netrukus sutriko virškinimas, pykina, vemiate, viduriuojate, skauda pilvą, pradėjote karščiuoti, atsirado silpnumas – skubiai kreipkitės į gydytoją. Dažnai sakoma, kad maisto kokybę galima patikrinti po kelių valandų – jei jaučiatės gerai, maistas buvo tinkamas, jei pajutote bet kuriuos iš minėtų simptomų – galimai maistas buvo netinkamas.

Kaip išvengti virškinimo sutrikimų ir žarnyno infekcijų vasarą:

  • Nepersivalgykite, valgykite reguliariai, nedidelėmis porcijomis.
  • Jauskite saiką valgydami riebų, sunkiai virškinamą ir perkepusį maistą, atsisakykite pusfabrikačių.
  • Į iškylas gamtoje nesivežkite greitai gendančio maisto ar pieno produktų, rinkdamiesi maisto produktus, atidžiai tikrinkite jų galiojimo laiką.
  • Venkite alkoholinių, energetinių, saldintų ir gazuotų gėrimų, gerkite daugiau skysčių.
  • Pagrindinį valgį ir uogas ar vaisius valgykite skirtingu laiku. Valgomi kartu vaisiai ir uogos skatina puvimo procesus, o didelis kiekis suvalgomų uogų ar vaisių gali padidinti skrandžio rūgštingumą, sukelti rėmenį.

Ką daryti susirgus?

Pasireiškus pirmiesiems virškinimo sutrikimo ar apsinuodijimo požymiams, reikia skubiai imtis veiksmų:

  • Kreiptis į gydytoją dėl diagnozės patikslinimo.
  • Atkurti elektrolitų pusiausvyrą ir skysčių kiekį, kurių netenkama vemiant ir viduriuojant.
  • Rekomenduojama gerti mineralinį negazuotą vandenį, vaistažolių arbatą – ramunėlių, medetkų, šalavijų, pelynų, kmynų. Vaistinėse taip pat galima įsigyti elektrolitų tirpalų.

Parengė gydytoja endokrinologė dr. Lina Zabulienė, VšĮ Karoliniškių poliklinikos Konsultacijų skyriaus vedėja

[product id=”13487″]