Krūties vėžys – vienas dažniausių moterų onkologinis susirgimas tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje. Nacionalinio vėžio instituto duomenimis 2020 m. pasaulyje buvo nustatyti 2,3 mln. naujų krūties vėžio atvejų. Didžiausi sergamumo rodikliai stebimi vakarietiško gyvenimo būdo aukšto pragyvenimo lygio šalyse. Tuo tarpu Lietuvoje kas metus nustatoma daugiau nei 1600 naujų šios onkologinės ligos atvejų ir sergamumo rodiklis 2015 m. buvo 104,5 atvejai 100 000 moterų. Yra stebimas sergamumo rodiklių didėjimas.
Karoliniškių poliklinikos medikai primena, kad nuo 2005 metų Lietuvoje vykdoma atrankinės mamografinės patikros programa, skirta moterų nuo 50 iki 69 metų amžiaus krūties piktybinių navikų prevencijai. Kartą per 2 metus atliekamas mamografinis tyrimas. Primename, kad pacientei, apdraustai privalomuoju sveikatos draudimu, mokėti už patikrinimą ar tyrimus nereikia.
Net ir jaunesnės ar vyresnės nei programos nustatyto amžiaus moterys, pastebėjusios pakitimus krūtyse, turėtų kreiptis į šeimos gydytoją, kuris įvertins sveikatos būklę ir, pastebėjęs pakitimų, nukreips gydytojo specialisto konsultacijai.
Primename, kad krūtų savityra taip pat yra viena iš svarbiausių krūties vėžio prevencijos priemonių. Tinkamiausias laikas atlikti krūtų apžiūrą yra praėjus maždaug vienai savaitei po mėnesinių pradžios (kiekvieną mėnesį).
Požymiai, kuriuos aptikus krūtų apčiuopos metu reikėtų kreiptis į specialistą:
• Krūties dydžio, formos pokyčiai;
• Sukietėjimas ar „guzelis“ krūtyje;
• Sukietėjimas ar patinimas pažastyje ar aplink raktikaulį;
• Krūties odos pokyčiai (raukšlės, bangelės ir kt.);
• Spenelio formos pakitimai;
• Spenelio srities pakitimai (paraudimas, pleiskanojimas, bėrimas ir kt.);
• Neįprastos išskyros iš spenelio, gali būti kraujingos.
Dėl mamografinės programos prašome kreiptis telefonu 869876991