VšĮ Karoliniškių poliklinikoje vyksta Vilniaus miesto savivaldybės finansuojama sveikatos programa, skirta sergančiųjų reumatinėmis ligomis negalios prevencijai. Dalyvauti programoje kviečiami 75 motyvuoti ir gebantys mokytis naujų judėjimo įgūdžių, pasirengę keisti gyvenimo būdą suaugę pacientai, sergantys reumatoidiniu artritu, ankiloziniu spondilitu, psoriaziniu artritu, podagriniu artritu, naujai nustatyta osteoartroze.

Programos tikslai:

 1. Sergančiųjų reumatinėmis ligomis negalios mažinimas, gyvensenos (mitybos ir fizinio aktyvumo) keitimo įgūdžių formavimas.
 2. Sergančiųjų, jų šeimos narių ir bendruomenės švietimas ligos pažinimo, savirūpos, pagalbos ir priežiūros klausimais.

Lėtinės reumatinės ligos, tokios kaip reumatoidinis artritas, spondiloatropatijos (ankilozinis spondilitas, psoriazinis artritas), podagrinis artritas ar osteoartrozė ilgainiui gali sukelti daug kasdien varginančių negalavimų – sąnarių, nugaros ar dubens skausmą, rytinį sąnarių sąstingį ir tinimą, aplinkinių raumenų skausmą ir silpnumą, apriboti sąnarių ir stuburo judrumą, lankstumą, sukelti jų nestabilumą ar deformacijas.

Pasaulinė sveikatos apsaugos organizacija nurodo, kad lėtinės uždegiminės ir degeneracinės reumatinės ligos yra dažna fizinės negalios priežastis, jos sukelia įvairaus pobūdžio lėtinius skausmus, sumažina gebėjimą dirbti, judėti ir savarankiškai apsitarnauti, gerokai pablogina žmogaus gyvenimo kokybę ir santykius su aplinka; įvairios komplikacijos neigiamai veikia gyvenimo trukmę, bendruomenės mikroklimatą ir visuomenės darbingumą.

Siekiant gerinti kasdienę sergančiųjų reumatinėmis ligomis gyvenimo kokybę ir išvengti negalios ypatingai svarbu sumažinti sąnarių skausmą, stiprinti raumenis, tausoti sąnarius, atitolinti deformacijų, išlaikyti ir padidinti judesių amplitudę. Tai pasiekti padeda savirūpa (taisyklingas sąnarių apkrovimas, poilsio ir darbo režimo pritaikymas, svorio reguliavimas, traumų prevencija) ir fizinio aktyvumo įgūdžių bei įpročių lavinimas, pasitelkiant kineziterapiją ir ergoterapiją. Tuo tikslu VšĮ Karoliniškių poliklinikoje ir sudaryta sveikatos programa.

Sergančiųjų reumatinėmis ligomis negalios prevencijos programą sudaro:

  1. Specialistų (gydytojo reumatologo, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo, gydytojo endokrinologo, gydytojo ortopedo traumatologo, gydytojo dietologo, kineziterapeuto, ergoterapeuto, socialinio darbuotojo) konsultacijos, patarimai ir paskaitos-seminarai.
  2. Įgūdžių lavinimas (10 kineziterapijos užsiėmimų salėje, 5 kineziterapijos užsiėmimai baseine, 2 ergoterapijos užsiėmimai);
  3. Fizinės būklės ištyrimas (ligos aktyvumo ir savirūpos nustatymas, fizinės būklės ištyrimas, funkcinio pajėgumo vertinimas, kūno sudėties analizė), laboratorinių rodiklių ir medžiagų apykaitos būklės įvertinimas.

Programos privalumai:

   1. Sergantieji reumatinėmis ligomis turės galimybę pakeisti savo požiūrį į savirūpą, skausmo mažinimo būdus, ligos valdymą, ugdyti naujus gyvensenos įgūdžius, atpažinti būkles, kai būtina specialisto pagalba.
   2. Sergantieji tarpusavyje dalinsis savo kasdieniais džiaugsmais ir rūpesčiais, patirtimi ir pasiekimais, padrąsins vieni kitus rūpintis savo sveikata ir gera savijauta.
   3. Šeimos nariams programa padės suprasti, kokia fizinė ir psichinė būklė lydi ir neramina sergančiuosius, kartu skatins visos šeimos sveiką mitybą ir fizinį aktyvumą.
   4. Sveikatos priežiūros specialistams ir visuomenei leis įvertinti negalios prevencijos komandinio darbo privalumus ir skatins pacientus dar aktyviau įsitraukti į tokią gyvensenos keitimo programą.

Dalyvavimo programoje eiga:

   1. Šeimos gydytojas ar gydytojas reumatologas nustato paciento poreikį, motyvaciją ir galimybes fiziniams įgūdžiams lavinti.
   2. Pacientas informuojamas apie galimybę dalyvauti programoje ir jos turinį bei įtraukiamas į programos sąrašą.
   3. Dalyvauti programoje kviečiami dalyvauti ir Lietuvos artrito asociacijos nariai.

Dalyvių registracija vykdoma tel. (8 698) 04 708.