Kiekvienas esame savitas, kiekvienas – vis kitoks.
Bet šie vaikai yra ypatingi. Ir gyvena tarp mūsų.
Tai vaikai, turintys autizmo spektro sutrikimą.

Savo išvaizda jie niekuo nesiskiria nuo bendraamžių, tačiau gyvena savam pasaulyje, tarsi stiklo rutulyje. Taip yra todėl, kad dėl prigimtinių savybių, kitokių pojūčių supantis pasaulis bei žmonės juos gąsdina ir kelia didžiulę vidinę sumaištį. Todėl šie vaikai itin pažeidžiami. Jie užsidaro, panyra į save, dėl to keistai ar netinkamai elgiasi. Dauguma „autistukų“ turi išskirtinių gebėjimų ir talentų, kurie nyksta neatrasti ir nepuoselėjami.

Jie retai lanko įprastą darželį ar mokyklą, nes čia jiems trūksta pagalbos, supratimo, jie patiria suaugusiųjų atstūmimą, priešiškumą. Mūsų visuomenė įsigudrina nepastebėti šių vaikų, tarsi jie būtų nematomi, stumia juos į užribį kartu su tėvais ir visa šeima. O juk būtent draugiškumas, bendravimas, socializacija gali sumažinti „autistukų“ stiklo rutulį.

Taigi Lietuvoje šių vaikų tarsi nėra, nors iš tikrųjų jų katastrofiškai daugėja: užpernai autizmas buvo nustatytas vienam iš 68 gimusių vaikų, o jau 2018 – vienam iš 59 (Centers for Disease Control and Prevention duomenys). Moksliniai tyrimai rodo, jog autizmą gali lemti labai daug veiksnių: genetika, aplinkos tarša, kontraceptikų, kitų vaistų vartojimas iki nėštumo ir nėštumo metu, Cezario pjūvis, tėvų amžius ir t. t.

Projekto „Ypatingieji kitokie“ tikslas – parodyti šiuos vaikus, užfiksuoti jų gyvenimo momentus. Juk ir jiems nesvetimos visos žmogiškos emocijos, išgyvenimai, tik kartais jų būna per daug ir per stiprių. „Autistukai“ nemoka jų išreikšti, valdyti, pasidalyti jiems nesuprantamais išgyvenimais su šalia esančiais.

Fotografo Artūro Ostrianicos nuotraukų albume bus užfiksuoti ir juos auginančių tėvų išgyvenimai. Jų meilė savo vaikui tokia, kaip ir kiekvieno tėvo ar motinos – gal netgi stipresnė, nes ypatingam vaikui reikia ypatingo dėmesio, kantrumo, atsidavimo, pasiaukojimo. Pristatydami šį projektą visuomenei, tikimės tolerancijos, supratimo ir meilės. Tik pažinę esančius šalia – kitokius, labiau pažeidžiamus – galėsime juos priimti ir pamilti. Patys tapsime geresni.

Projekto „Ypatingieji kitokie“ fotografijų ekspozicija veikia VšĮ Karoliniškių poliklinikos III aukšto hole. Maloniai kviečiame apžiūrėti!