Nėštumas ir gimdymas labai paveikia moters kūną – priaugama svorio, kūnui prisitaikant prie augančio kūdikio, suglemba ir išsitempia raumenys, suminkštėja raiščiai. Praėjus 3-6 savaitėms po gimdymo, raiščiai palaipsniui vėl atgauna iki nėštumo buvusį ilgį ir elastingumą. Tačiau raumenims tai padaryti sunkiau – tam reikalinga mankšta, stiprinanti pilvo preso ir tarpvietės (dubens dugno) raumenis, palengvinanti ir pagreitinanti moters organizmo persitvarkymą pagimdžius, padedanti atkurti iki nėštumo buvusią fizinę būklę.

Kviečiame į mankštą VšĮ Karoliniškių poliklinikoje!

Mankšta naudinga bet kuriuo gyvenimo tarpsniu, tačiau po gimdymo jos nauda itin didelė. Specialiai parinktų pratimų dėka stiprėja nusilpę dubens dugno raumenys, o tai padeda išvengti moters vidinių lytinių organų nusileidimo bei šlapimo nelaikymo. Stiprinant nėštumo metu suglebusius pilvo raumenis, ne tik palaipsniui atgaunamos kūno formos, bet ir mažinama nugaros skausmo tikimybė. Reguliariai mankštinantis išvengiama ir kai kurių pogimdyvinių komplikacijų: susitvarko žarnyno veikla, greičiau susitraukia gimda, dėl to sumažėja kraujingų išskyrų kiekis, mažėja bendras organizmo nuovargis, atsiranda daugiau jėgų ir mažėja pogimdyvinės depresijos tikimybė. Fizinio aktyvumo metu pagerėjus kraujotakai ir medžiagų apykaitai, stebima ir geresnė pieno gamyba, dėl to moters mankštinimasis palankus ir kūdikiui.

Mankštintis po gimdymo rekomenduojama praėjus 4-6 savaitėms po natūralaus nekomplikuoto gimdymo ir 8-10 savaičių po Cezario pjūvio operacijos. VšĮ Karoliniškių poliklinikoje vykstančiose mankštose išmoksite atlikti specialius pratimus, stiprinančius dubens dugno ir raumenis, tiesųjį pilvo raumenį, padidinsite aerobinį pajėgumą ir sutvirtinsite bendrąjį raumenyną.

SVARBU! Prieš pradedant mankštintis, būtina gauti raštišką gydytojo siuntimą.

Mankštos nauda

  • Stiprėja pilvo presas, greičiau atgaunamos kūno linijos;
  • Stiprėja nusilpę dubens dugno raumenys, o tai padeda išvengti moters vidinių lytinių organų nusileidimo bei šlapimo nelaikymo;
  • Greičiau susitraukia gimda, dėl to sumažėja kraujingų išskyrų kiekis;
  • Mažėja bendras organizmo nuovargis ir pogimdyvinės depresijos tikimybė;
  • Mažėja nugaros skausmai;
  • Dėl pagerėjusios kraujotakos ir medžiagų apykaitos aktyvėja pieno gamyba;
  • Susitvarko žarnyno veikla.

Pratimai po gimdymo namuose

1. Atsilenkimai su svarmenimis. Atsigulkite ant nugaros, sulenkite kelius, kad pėdos remtųsi į žemę, ant krūtinės užsidėkite svarmenį (jei neturite specialių svarelių, tiks ir keletas storesnių knygų). Lėtai lenkitės į priekį pakeldamos mentis nuo grindų. Kelias sekundes pabūkite šioje padėtyje ir grįžkite į pradinę padėtį. Kartokite pratimą 10-15 kartų.
2. Tiesimasis į viršų. Atsigulkite ant nugaros, rankas pakiškite po sėdmenimis. Per kelius ištiestas kojas pakelkite į viršų, kad jos su kūnu sudarytų statų kampą, ir įtempusios pėdas tieskite aukštyn kartu keldamos ir dubenį. Šiek tiek pabūkite ir grįžkite į pradinę padėtį. Kartokite pratimą 10-15 kartų.
3. Šonų tempimas. Atsigulkite ant kairiojo šono, kojas šiek tiek sulenkite ir pakelkite nuo grindų. Taip pat pakelkite liemenį, pasiremiant kairiąja alkūne, kad išlaikytumėte pusiausvyrą. Kitą ranką laikykite už dešinės ausies, alkūnę nukreipkite pėdų link. Nejudindamos liemens kelkite abi suglaustas kojas, kol pajusite tempimą dešiniajame šone, paskui kojas lėtai nuleiskite. Kartokite pratimą po 10-15 kartų abiems pusėms.
4. Dviejų taškų tiltelis. Atsigulkite į įprasto atsispaudimo pozą, į grindis remiantis delnais ir kojų pirštais (stenkitės ištiesti rankas per alkūnes ir kojas per kelius). Tuo pačiu metu kelkite dešinę ranką ir kairę koją, kol jos su liemeniu sudarys tiesią liniją, palaikykite 3-5 sekundes, tada nuleiskite. Grįžkite į pradinę padėtį ir tą patį pakartokite su kaire ranka ir dešine koja. Visą derinį atlikite 10-15 kartų.
5. Nugaros tempimas. Atsigulkite ant pilvo ir ištieskite į priekį rankas. Įkvėpdamos kelkite kojas, rankas ir pečius. Nuleisdamos – iškvėpkite. Kartokite pratimą 10-15 kartų.

Kėgelio pratimai

Specialūs pratimai padeda sustiprinti po nėštumo susilpnėjusius dubens raumenis, dėl kurių nusileidę dubens organai pradeda spausti makštį ir atsiranda šlapimo pratekėjimo problema. Pratimus geriausia atlikti stovint arba sėdint, kai šlapimo pūslė tuščia. Įtempkite raumenis tarsi norint sulaikyti šlapinimąsi. 10 sekundžių palaikykite raumenis įtemptus, tada 10 sekundžių atpalaiduokite ir vėl įtempkite. Dešimties pratimų seriją atlikite bent 3 kartus per savaitę, o geriausia – kasdien.