
Kasmet, likus savaitei iki Pasaulinės AIDS dienos (gruodžio 1 d.), minima ŽIV ir HEPATITŲ testavimo savaitė (toliau – Testavimo savaitė), kuri šiais metais Europoje vyks lapkričio 22–29 dienomis. Testavimo savaitės tikslas – informuoti gyventojus apie ankstyvojo ištyrimo dėl ŽIV ir hepatitų naudą, didinant šių paslaugų prieinamumą savivaldybių teritorijoje.
Ateinančiomis dienomis prie Europos testavimo savaitės prisijungia ir Karoliniškių poliklinika. Lapkričio 22-29 d. telefonu užsiregistravę pacientai turės galimybę greitai, nemokamai ir anonimiškai išsitirti dėl ŽIV.

Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, ŽIV diagnozuojama per vėlai, kai liga jau pažengusi, o tai atitolina efektyvaus gydymo galimybes. Be to, kad yra užsikrėtęs ŽIV – nežino 1 iš 4 gyvenančiųjų Europoje. Asmuo kreipiasi į sveikatos priežiūros sistemą praėjus maždaug 3-4 metams nuo galimo užsikrėtimo ŽIV, o tai yra per ilgas laiko tarpas, nes tokiu atveju liga progresuoja, ŽIV infekcija perduodama kitiems, net to nežinant. Specifinių ŽIV infekcijai požymių nėra, todėl kuo anksčiau ŽIV nustatomas, kuo anksčiau pradedamas priešvirusinis gydymas, tuo geresnės gydymo prognozės, taip pat gerokai sumažėja rizika užkrėsti kitus. Vienintelis būdas sužinoti, ar asmuo užsikrėtęs ŽIV, yra ŽIV testas, t. y. tyrimas dėl ŽIV
ŽIV PLINTA:
Per lytinius santykius;
Per kraują;
Iš motinos vaisiui.
ŽIV neplinta:
Per vabzdžių įkandimus;
Oro lašiniu būdu.
Neužsikrečiama kosint, čiaudint, bučiuojantis;
Buitiniu būdu ir socialinių kontaktų metu;
Neužsikrečiama naudojantis bendru tualetu, vonia, sauna, baseinu, indais.
Sužinoję, kad esate užsikrėtę ŽIV, laiku pradėsite gydymą ir gyvensite kokybišką gyvenimą bei apsaugosite nuo užkrėtimo artimus žmones.
Parengta pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informaciją.