Lietuvoje erkių platinamomis ligomis – erkiniu encefalitu ir Laimo liga – kasmet suserga 2-3 tūkstančiai žmonių. Dėl šių sunkių erkių platinamų ligų Lietuva paskelbta endemine zona. Tačiau jei nuo erkinio encefalito veiksmingai apsaugo skiepai, tai vakcina nuo Laimo ligos, pažeidžiančios įvairius žmogaus organus bei sistemas, kol kas nesukurta. Apie Laimo ligą ir pagalbą ja susirgusiems pasakoja VšĮ Karoliniškių poliklinikos gydytoja neurologė Eva Čėsnienė.

Anksti diagnozuoti pavyksta ne visada

Laimo liga susergama tada, kai siurbdama kraują erkė į žaizdą suleidžia skysčius, kuriuose yra Laimo ligos sukėlėjų – borelijų. Patekusios į žmogaus odą, borelijos sukelia uždegiminę reakciją. Būdingiausias pirmosios Laimo ligos stadijos simptomas – migruojanti eritema. Praėjus 2-32 dienoms, o kartais ir daugiau, po erkės įkandimo, jos įsisiurbimo vietoje atsiranda neskausmingas odos paraudimas ryškiu kraštu. Jis didėja po keletą centimetrų per dieną ir kartais jo skersmuo pasiekia net 70-80 cm. Vėliau jis tampa žiedo formos, dėmės kraštas ryškėja, tampa raudonos ar violetinės spalvos, o vidurys pradeda blykšti. Kartais susirgusysis jaučia ir bendrą silpnumą, karščiuoja.

Migruojanti eritema yra vienintelis klinikinis požymis, kuris leidžia diagnozuoti Laimo ligą ankstyvojoje stadijoje. Ją pastebėjus būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Deja, šis požymis atsiranda tik apie 80 proc. susirgusiųjų Laimo liga.

Kada reikėtų skubėti pas gydytoją?

Pastebėję, kad įsisiurbė erkė, žmonės dažnai labai susinervina, išsigąsta ir puola net savaitgalį ar naktį ieškoti specialistų, bėga į gydymo įstaigas klausdami, ką daryti. Taip elgtis nereikėtų. Radę įsisiurbusią erkę, galite ją ištraukti savarankiškai. Bet po to atidžiai stebėkite savo sveikatą ne trumpiau kaip 4 savaites. Jei erkės įkandimo vieta paraudo, pablogėjo savijauta, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Tačiau į laboratoriją tirtis dėl Laimo ligos iš karto po erkės įkandimo skubėti neverta. Jei užsikrėtusiojo organizmas stiprus, kartais pirmojoje Laimo ligos stadijoje jis pats nugali ligą – net negydant. Tačiau dažnai ligą sukeliančios borelijos gali išlikti odoje arba su krauju patekti į nervų sistemą, sąnarius, širdį ir išlieka ten nesukeldamos simptomų savaites ar net mėnesius.  Kita vertus, net jei žmogus užsikrėtęs, imuniniam atsakui į infekciją susiformuoti reikia laiko, todėl per pirmąsias 4-6 savaites atliktas serologinis tyrimas gali būti neigiamas, neparodys šios ligos. Laimo liga užsikrėtusių ir antibiotikais negydytų pacientų kraujyje antikūnai aptinkami tik praėjus maždaug 6 savaitėms po erkės įkandimo, todėl serologiniai tyrimai tinkami tik vėlesnėms Laimo ligos stadijoms diagnozuoti.

Vėlesnės stadijos pasireiškia apgaulingais skausmais

Laimo liga gali pasireikšti, kai erkės jau seniai užmirštos: žiemą ar ankstyvą pavasarį. Jei nebuvo migruojančios eritemos, o liga pasireiškia vėliau, žmogus serga jau antrąja Laimo ligos stadija.  Skausmas antrosios Laimo ligos stadijos metu – labai apgaulingas. Ligonis paprastai nekarščiuoja, bet patiria labai stiprius radikulitinio pobūdžio, sąnarių, raumenų skausmus, kurie neleidžia užmigti net naktį nemiega, o nepadeda jokie nuskausminamieji vaistai. Antrosios Laimo ligos stadijos labai būdingas požymis – veidinio nervo pažeidimas, kuris pasireiškia vienos, o kartais ir abiejų pusių veido mimikos raumenų paralyžiumi – „veido perkreipimu“. Nervų šaknelių skausmai šiuo laikotarpiu labai panašūs į stuburo ligų sukeltus skausmus, bet jei disko išvaržos atveju nervo šaknelės pažeidimas atsiranda dėl suspaudimo, tai Laimo ligos atveju ją pažeidžia ligos sukėlėjas – borelija.

Veidinio nervo paralyžius ar smegenų pažeidimo požymiai taip pat atsiranda ne visuomet, tokiu atveju, Laimo liga dar ilgiau nediagnozuojama – ligoniai ilgai kenčia skausmus, nes būna klaidingai gydomi nuo radikulopatijos. Tai ypač dažnai pasitaiko, jei pacientai yra vyresnio amžiaus, taip pat tiems, kurie nepastebėjo ar neprisimena erkės įkandimo. Todėl, jei pajutote stiprų, išplitusį, į stuburo patologiją panašų skausmą, kuris nepraeina vartojant vaistus, reikėtų pagalvoti apie serologinį tyrimą – šioje stadijoje jis jau parodytų, kad žmogus serga Laimo liga.

Negydoma Laimo liga pereina į trečiąją – vėlyvąją – stadiją. Ji pasireiškia lėtiniu sąnarių, centrinės bei periferinės nervų sistemos, odos pažeidimu. Vienas iš būdingiausių jos požymių – vieno ar abiejų kelių sąnarių artritas.

Saugotis geriau, negu gydytis

Laiku diagnozuota Laimo liga sėkmingai gydoma antibiotikais. Be abejo, kuo anksčiau žmogus kreipiasi, tuo gydymas yra greitesnis ir efektyvesnis. Pirmojoje ir antrojoje stadijoje Laimo liga gydoma sėkmingai, tačiau trečiojoje stadijoje jau labai sunku efektyviai padėti pacientui.

Kartais pacientas mano, kad erkių platinamomis ligomis jis nesusirgs, nes yra pasiskiepijęs. Deja, kol kas efektyvių skiepų nuo Laimo ligos nėra. Neretai žmonės klaidingai mano, kad negali susirgti Laimo liga, nes neina į mišką. Tačiau erkė gali įkąsti tiesiog būnant bute mieste, nes ją savo kailyje gali parnešti šuo ar katė, be to, erkės  į namus gali patekti su gėlėmis, turguje pirktomis daržo ir miško gėrybėmis. Todėl svarbiausia ir yra saugotis, kad erkė neįsisiurbtų.

Imkitės apsaugos priemonių!

  • Eidami į mišką apsivilkite ilgas kelnes užrištais galais, susisekite rankogalius, avėkite guminius batus.
  • Geriau vilkėti šviesesnius rūbus, nes ant jų lengviau pastebėti erkę.
  • Galima naudoti ir cheminius repelentus – jais impregnuoti ar apipurkšti drabužius. Tačiau žinokite, repelentai, kurių galima įsigyti vaistinėse ar prekybos centruose, veikia tik keletą valandų ir 100 proc. nuo erkės įkandimo neapsaugo.
  • Grįžę iš lauko, iš karto apžiūrėkite savo drabužius ir kūną, o aptikę erkę, kuo greičiau ištraukite.
  • Laikas šiuo atveju labai svarbus. Jei erkė bus pašalinta per 24 valandas, tikimybė užsikrėsti Laimo liga bus maža, bet kuo ilgiau erkė išbus įsisiurbusi, tuo didesnė tikimybė, kad borelijos iš erkės žarnyno pateks į žmogaus organizmą.

Erkę traukite teisingai

Norint ištraukti erkę, prireiks pinceto. Tiks ir tas, kurį jau turite namuose, jei pinceto galiukas susispaudžia, o viduryje lieka tarpelis. Priešingu atveju traukdami erkę užuot suspaudę tik jos galvą, suspausite pilvą, o to daryti negalima. Traukti ją reikia už galvos, nes suspaudus pilvą, erkė iš karto „išspjaus“ ligos sukėlėjus. Tas pats atsitiks erkę patepus aliejumi ar kremu.

Geriausia, jei erkę pavyks ištraukti vienu sukamuoju judesiu, o ją ištraukę žaizdelę dezinfekuokite. Tam tiks įprastos žaizdelėms dezinfekuoti skirtos priemonės. Jei traukiant vis dėlto nutrūko erkės galva, ją ar jos dalį, likusią odoje, galima pabandyti ištraukti pincetu, o jei nepavyks – palaukite, kol ji pasišalins pati, arba kreipkitės į medikus.

Erkės galvoje Laimo ligos sukėlėjų nėra, todėl jei greitai ir teisingai ją ištraukėte, šia liga greičiausiai nesusirgsite. Bet nepamirškite, kad tai, jog kada nors jau persirgote Laimo liga, jūsų neapsaugo – galite ja susirgti ja vėl. Jei norėtumėte pasikonsultuoti profilaktiškai, į medikus reikėtų kreiptis maždaug trečią savaitę po erkės įkandimo. Kuo skubiau reikėtų kreiptis tuo atveju, jei įkandimo vieta paraudo, atsirado migruojanti eritema, karščiuojate, pajutote neurologinio pobūdžio simptumus ir pan.

Erkinis encefalitas – ne ta pati liga

Erkinis encefalitas ir Laimo liga yra skirtingos ligos, skiriasi jų sukėlėjai, simptomai, gydymas, apsisaugojimo būdai. Erkinį encefalitą sukelia virusas, kuris, įkandus užkrėstai erkei, su jos seilėmis patenka į odos ląsteles ir pradeda daugintis. Erkiniam encefalitui būdingas dvibangis karščiavimas su centrinės nervų sistemos pažeidimu – meningitu (smegenų dangalų uždegimu) arba meningoencefalitu (dangalų ir smegenų audinio uždegimu). Per 2-28 dienas, o dažniausiai per 7-14 dienų po erkės įkandimo limfagyslėmis virusas nukeliauja iš odos į limfmazgius ir atsiranda infekcijos požymiai – karščiavimas, pykinimas, vėmimas, galvos ir raumenų skausmas, kartais ir viršutinių kvėpavimo takų pažeidimo simptomai – kosulys, dusulys. Tai – pirmoji ligos fazė, kuri trunka 2-7 dienas. Laboratoriniai serologiniai tyrimai tampa teigiami jau pirmosios fazės metu, tad šią ligą galima diagnozuoti ir pradėti gydyti jau pirmoje fazėje ir 80 proc. susirgusiųjų visiškai pasveiksta. Tačiau likusiems po 1-20 dienų (dažniausiai 2-10 d.) virusas nukeliauja į centrinę nervų sistemą ir sukelia galvos smegenų arba galvos smegenų dangalų uždegimą. Dėl to pacientui gali sutrikti sąmonė, atsiranda traukuliai, žmogų gali paralyžiuoti. Kadangi įkandus erkinio encefalito sukėlėju užsikrėtusiai erkei, užkratas į žmogaus kūną su erkės seilėmis patenka iš karto, nuo erkinio encefalito apsaugo tik speciali vakcina. Erkinis encefalitas gydomas tik simptomiškai, antivirusiniai vaistai šios ligos sukėlėjo neveikia, kai tuo tarpu Laimo ligos sukėlėjai yra jautrūs antibiotikams.