VšĮ Karoliniškių šeimos gydytoja Justė Latauskienė praėjusius 2019 metus vadina geriausiais per visą žmonijos istoriją ir  kviečia neprarasti optimizmo – juk istorija įrodo, kad žmonės visuomet įveikia juos ištikusias krizes. Dalinamės žaismingais gydytojos surinktais faktais apie sveikatos ir žmonijos laimėjimus bei tai, kuo verta pasidžiaugti šiandien:

  • Dar XX amžiaus viduryje Pasaulyje kas ketvirtas žmogus mirdavo nesulaukęs 15 metų. Dabar tik kas dvidešimt penktas. 1981 metais absoliučiame skurde gyveno kone kas antras, šiandien tik kas dešimtas. Nuo to laiko pasikeitė net absoliutaus skurdo sąvoka ir kone visi Planetos gyventojai turi galimybę tapti raštingais. Dabar raštingi yra 90% visų suaugusių žmonių, palyginimui 1960 metais raštingų žmonių dalis buvo tik ~42%.
  • Ko dar yra? Maisto! Paskutinis registruotas badas buvo 2017 metais Pietų Sudane ir truko vos kelis mėnesius. Niekas nebesitiki, kad badas truks metus ar palies didelius regionus vien dėl “blogų metų”. Ir, nors susidūrėme su nauja baugia infekcija, bet tokios ligos, kaip poliomielitas, raupsai, orchocerkiazė yra kone išnykusios. Orcho… kas? Net AIDS, pravardžiuotas “XX amžiaus maru” yra su uždėtu apynasriu, mat dauguma užsikrėtusių ŽIV, gaudami tinkamą gydymą, gali gyventi gyvenimą savo kokybe ir prognoze identišką neužsikrėtusiems, o vakcina nuo ŽIV planuojam sukurti jau kitais – 2021 metais. Net ir be vakcinos, vartojant naujos kartos vaistus, kuriuos vartojant tikimybė užkrėsti kitą asmenį sumažėja kone iki 0, viruso plitimui greičiausiai ateis galas per kelis ateinančius dešimtmečius.
  • 2015 metais buvo galutinai išnaikinta poliomielito WPV2 atmaina, dar viena WPV3 išnaikinta 2019 metais. Išnaikinsim WPV1 – jis liko laisvai cirkuliuoti vos dvejose šalyse – Afganistane ir Pakistane, nes šios šalys susiduria su sunkumais, kurie taip pat amžinai nesitęs.
  • Šiandien verta prisiminti 2018 metais įvykusią Ebolos epidemiją. Šių metų Kovo pradžioje iš gydymo įstaigos Kongo Demokratinėje Respublikoje buvo iš ligoninės išleistas paskutinės šios infekcijos atvejis. Ir greitai bus mėnuo, kaip nėra fiksuoto nė vieno naujo susirgimo visame Pasaulyje! Jei ne ši liga, šiandien koronavirusas plistų dar greičiau, nes Ebolos epidemijos metu įgytos žinios taikomos ieškant išeičių nuo šiandieninės koronaviruso pandemijos.
  • Sakysit, sugrįš, sugrįš tie virusai, gamta ras jiems kelią… Gal ir ras, gal neras, mes jau būsime dar geriau pasiruošę, o jei sugrįš mūsų anksčiau išnaikintomis rūšimis laikyti gyvūnai ir augalai, tai būsime dar ir kitko pasimokę, dabar jau juos geriau saugosime. Štai, pavyzdžiui 2019 metais žmonės Tasmanijoje ėmė vėl matyti tigrus. Ne, ne tuos, kuriuos paprastai matome dokumentiniuose filmuose apie gamtą, bet sterblinius, panašius į gelsvus šunelius dryžuotum nugarom – gyvūnus, kurie paskutinius 80 metų buvo laikyti išnykę.
  • Kol vieni juokauja, kad motulė gamta su koronavirusu pasakė mums visiems “nu-nu-nu eikit į savo kambarį”, rodosi, kad ji griežta, bet ir atlaidi, jei tik pasakom, kad pasitaisysim. Štai 1957 metais Jungtinės Karalystės Gamtos mokslų muziejus Temzę buvo paskelbė biologiškai mirusia, t.y. upę laikė tokia užteršta, kad joje daugiau niekada niekas nebegyvens. Meskit vainiką į upę, nes ji žuvo. Ne. Geriau nemeskit. Nemeskit daugiau jokių šiukšlių, nes britams ypatingai pradėjus rūpintis Temzės taršumu, 2019 ant Temzės krantų mokslininkai suskaičiavo 138 ruonių jauniklius, vienus ten mamos ruonės ir atsivedė, kiti atplaukia į svečius pernakvoti ir padraugauti. 2018 metais tris mėnesius Temzėje gyveno retas baltasis banginis. Štai tau ir “biologiškai miręs”, kai net tokių svečių pasižiūrėti atplaukia.
  • O kartais, žmogui net ir labai nepasisekus, rodosi gamta dar ir ištiesia pagalbos ranką. Išsilydžiusiame Černobilio reaktoriuje aptiktas grybelis, kuris maitinasi radiacija, kaip augalai saulės šviesa! Mažylis ten visai gerai įsitaisė, anksčiau jo rūšies atstovai net nebuvo mokslui žinomi, ir yra toks efektyvus, kad gali būti, jog ateityje jo ir jo giminaičių pagalba pavyks nuo radiacijos greičiau išvalyti ne vieną Žemės kampelį.
  • Per paskutinius kelerius metus mes išmokome būti ne tik atsakingesni gamtai, bet ir griežtesni tiems, kurie rūpinasi tik savimi. Viename didžiausių Afrikos gamtos rezervatų Niassa per paskutinius metus brakonieriai nenušovė nė vieno dramblio – visus pavyko apsaugoti sugriežtinus bausmes iki tolygių žmogaus sužalojimui ar nužudymui. Per metus dramblių populiacija išaugo dvigubai – nuo 2000 iki 4000.
  • Yra ir kosmiškesnių gerų naujienų, tai štai viena astronominės reikšmės – Ozono skylė, Žemę nuo pavojingų Saulės spindulių saugančio apsauginio dujų sluoksnio defektas, yra pati mažiausia nuo 1982 metų. Dar prieš kelioliką metų jos dydis neramino daugelį ir buvo kuriami niūrūs planai, kaip Žmonija išnyks, jei nebus imtasi būtinų Žmonijos cheminės veiklos pakitimų. Susiėmėm visi. Skylė susitraukė. NASA (JAV Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso tyrimų asociacija) prognozuoja, kad tokiais tempais skylės gal ir visai nebeliks jau 2080 ar net 2060 metais.
  • Pabaigai, kad jau nelaimėsime šiais metais Eurovizijos, tai pasidžiaukime, kad Lietuva jau spėjo Pasaulyje pagarsėti fenomenaliai efektyvia gėrimų taros surinkimo sistema. Nuo to laiko, kai buvo įdiegta, perdirbome 92% visų panaudotų plastiko buteliukų.