0
 0 LT | EN
 • KAS?

  Į mus gali kreiptis visi 14-29 m. asmenys, nepriklausomai nuo to, ar jie yra VšĮ Karoliniškių poliklinikos pacientai.

 • REGISTRUOTIS
 • KUR?

  Jaunimo sveikatos centre, VšĮ Karoliniškių poliklinika, 131 kab., L. Asanavičiūtės g. 27 A, I-V, nuo 8.00 iki 17.00 val.

 • ŽIŪRĖTI ŽEMĖLAPYJE

VšĮ Karoliniškių poliklinikos Jaunimo sveikatos centre teikiamos NEMOKAMOS, NEDISKRIMINUOJANČIOS, KONFIDENCIALIOS visuomenės sveikatos specialisto, šeimos gydytojo, vaikų ligų gydytojo, gydytojo psichiatro, medicinos psichologo, gydytojo akušerio ginekologo, gydytojo urologo konsultacijos. Tai – Vilniaus m. savivaldybės finansuojama programa, kurios pagrindinis tikslas – teikti efektyvesnes, jaunimui pritaikytas sveikatos priežiūros paslaugas.

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Kiek turi sverti 164 cm ūgio 14-metis?

KLAUSIMAS:

Laba diena, norėčiau paklausti kiek turėtų sverti 14 metų žmogus, kurio ūgis yra 164 cm?

ATSAKYMAS:

Vidutinis 14 m. amžiaus berniuko svoris pagal 164 cm ūgį yra 52 kg, tačiau svoris nuo 44 kg iki 62 kg taip pat laikomas normaliu. Vidutinis 14 m. amžiaus mergaitės svoris pagal 164 cm ūgį yra 54 kg, o normalaus svorio ribos – nuo 46 kg iki 66 kg.

VšĮ Karoliniškių poliklinikos šeimos gydytoja Daiva Dvareckytė

Bijau bendravimo dviese. Ką daryti?

KLAUSIMAS:

Ką daryti, jeigu bijai bendravimo dviese? Su bet kuriuo žmogumi, kai lieku dviese, galvoju, ką sakyt dabar, o jeigu nebus, apie ką kalbėt, visada nervuojuosi, ką kalbėt, ką rašyt ir todėl bijau bendravimo dviese – stengiuosi to išvengti arba, jeigu reikia susitikti dviese, tada labai nervuojuosi, visą laiką galvoju, ką kalbėt reikės , o jeigu nebus, apie ką kalbėt ir panašiai.
Ką daryti jeigu yra pastoviai baimė tokia?

ATSAKYMAS:

Baimė neatsiranda iš niekur. Visų pirmą ateina mintys (“Ką dabar sakyti “, “Ką kalbėti, ką rašyti “, “O jeigu nebus, apie ką kalbėti” ir kt.), kurios sukelia jausmus: nerimą, įtampą, baimę. Jei nuolat apie tai galvojama ir taip jaučiamasi, atsiranda vengimo elgesys (“stengiuosi išvengti”). Vadinasi, procesą valdo mūsų smegenys, konkrečiau mintys. Todėl rekomenduojama neigiamas mintis keisti į alternatyvias – teigiamas. Tam, kad geriau suprastumėte, kaip funkcionuoja ši sistema, rekomenduojama kreiptis psichologo konsultacijai.

VšĮ Karoliniškių poliklinikos medicinos psichologė Jolanta Zujevič

Nekontroliuoju savęs, valgau net tada, kai nenoriu. Ką daryti?

KLAUSIMAS:

Sveiki, turiu problemą. Nekontroliuoju savęs, suvalgytų kalorijų kiekio. Valgau net tada, kai nenoriu. Dėl ko taip yra ir kaip atsikratyti šio žalingo įpročio?

ATSAKYMAS:

Su Jūsų problema susidoroti be specialistų pagalbos gali būti sudėtinga. Nekontroliuojamas valgymas yra ligos, vadinamos nervine bulimija, požymis, todėl labai svarbus išsamus ištyrimas, veiksnių, kurie gali palengvinti ar pasunkinti sveikimą, nustatymas bei tinkamo gydymo paskyrimas. Konkrečiam asmeniui ligos priežastys gali būti skirtingos. Svarbu yra nedelsti, kreiptis pagalbos į Psichikos sveikatos centrą arba į Valgymo sutrikimų centrą.

VšĮ Karoliniškių poliklinikos medicinos psichologė Jolanta Zujevič

Trūkčioja raumenys. Kur kreiptis?

KLAUSIMAS:

Mano raumenys trūkčioja, kur turėčiau kreiptis?

ATSAKYMAS:

Raumenų trūkčiojimai gali varginti dėl daugelio ligų – pvz., skydliaukės problemų, neurologinių susirgimų, esant B grupės vitaminų ir magnio stygiui ir kt. Rekomenduočiau kreiptis šeimos gydytojo konsultacijai. Šeimos gydytojas įvertins Jūsų nusiskundimus, atliks objektyvią apžiūra ir esant poreikiui bus atliekamas laboratorinis ištyrimas ar paskirtos specialistų konsultacijos.

VšĮ Karoliniškių poliklinikos šeimos gydytoja Daiva Dvareckytė

Išgąsdino dingusios mėnesinės

KLAUSIMAS:

Du mėnesius iš eilės nesusirgau, esu išsigandusi, ar reikia kreiptis i gydytojus, ar gali reikšti nėštumą? Bijau ir pagalvoti….

Mergina (20 metų)

ATSAKYMAS:

Vienas iš pagrindinių nėštumo požymių yra dingusios menstruacijos, tačiau būtina atsižvelgti ir į kitus aspektus, dėl kurių gali sutrikti menstruacijų ciklas. Menstruacijos gali dingti dėl pasikeitusių veiksnių, pavyzdžiui, pasikeitusių fizinio aktyvumo, mitybos įpročių, atsiradusios įtampos, streso ir t.t. Nėštumą patvirtinti arba paneigti gali tik gydytojas akušeris ginekologas, todėl, jeigu įtariate, kad galėjote pastoti, būtina kreiptis gydytojo konsultacijai.

VšĮ Karoliniškių poliklinikos visuomenės sveikatos specialistė Toma Martinkutė

Ką daryti, jei patiriu didelį stresą prieš atsiskaitymus?

KLAUSIMAS:

Sveiki, prieš atsiskaitymus patiriu didelį stresą, ką daryti?

14 metų, lyties neatskleidžia

ATSAKYMAS:

Visų pirma labai svarbu, kad su kuo nors pasidalintum savo nerimu ir nebūtum viena (-s). Ar turi žmogų, su kuriuo galėtum pasikalbėti? „Problemas reikia spręsti kalbant“ 😊.
Taip pat siūlau atlikti vieną pratimą, kuris padės Tau kritiškai pažvelgti į Tavo situaciją ir geriau suprasti save ir savo jausmus: ramiai atsisėsk ir pamėgink įsivaizduoti, kad atsiskaitymas jau įvyko! Kas gali nutikti jeigu nepavyks ir gausi prasčiausią pažymį, o kas bus, jeigu išlaikysi sėkmingai? Apsvarstyk visus įmanomus, blogiausius variantus, įvykius, savo jausmus ir išgyvenimus. Kad būtų lengviau įsivaizduoti, viską užrašyk. Tuomet perskaityk. Pabrauk tuos dalykus, kurie iš tikrųjų kelia Tau baimę. Atsakyk į klausimą ar jie realūs? Galbūt jie yra išsprendžiami ir Tau net gi pavyktų numatyti galimus spendimo būdus? Kartais nerimą kelia ne pats atsiskaitymo laukimas, o išgyvenimai dėl to, kaip, pavyzdžiui, į tavo nesėkmę reaguos tėvai…

Jeigu vis dėlto Tau sunku rasti atsakymą į savo klausimus, jautiesi vieniša (-s), nesuprasta (-s) – būtinai kreipkis pagalbos į specialistą!
Taip pat pagalbą gali gauti ir telefonu:

 • Jaunimo linija. Tel.: 880028888. www.jaunimolinija.lt/lt/pagalba/pagalba-laiskais. Skubi anoniminė emocinė parama telefonu kasdien visą parą arba elektroniniais laiškais, į kuriuos atsakoma per dvi dienas.
 • Vilties linija. Tel.: 116123. Skubi anoniminė emocinė parama telefonu kasdien visą parą.
 • Krizių įveikimo centras. Adresas: Antakalnio g. 97, Vilnius. Skype: krizeiveikimas. Tel.: 864051555. Skubi nemokama psichologinė pagalba darbo dienomis nuo 16:00 iki 20:00 ir šeštadieniais nuo 12:00 iki 16:00.

VšĮ Karoliniškių poliklinikos medicinos psichologė Jolanta Zujevič

Jaučiu vienatvę ir nuolatinį liūdesį. Kaip gelbėtis?

KLAUSIMAS:

Jau kurį laiką jaučiuosi labai vieniša. Niekas nedžiugina, nieko nenoriu daryti, nors idėjų turiu, svyra rankos. Panašu, kad nematau prasmės apskritai gyventi, bandau kapstytis, užsiiminėti veiklomis, bet galiausiai atsiduriu tame pačiame liūdesio taške. Noriu paklausti, ar yra kažkokios vilties is šito išlipti? Ar esu pasmerkta?

ATSAKYMAS:

Labai džiugu, jog turite idėjų, užsiimate įvairiomis veiklomis. Tai labai svarbu. Kuo daugiau žmogus užsiėmęs, tuo mažiau laiko lieka neigiamoms mintims, kurios, per ilgai užsibuvusios galvoje, sukelia neigiamas emocijas, dėl kurių ir jaučiatės vieniša, niekas nedžiugina, atsiduriate vis tame pačiame liūdesio taške. Todėl atrodo, kad svyra rankos ir nėra noro ką nors daryti. Žinoma, iš kiekvienos situacijos yra išeitis. Nepamirškite, kad teigiamos ir pozityvios mintys sukelia teigiamas emocijas, skatina veikti ir džiaugtis gyvenimu. Manau, kad Jums būtų naudingos psichologo konsultacijos, kurių pagalba rastumėte išeitį. Taip pat pagalbos galite gauti ir telefonu:

 • Krizių įveikimo centras. Adresas: Antakalnio g. 97, Vilnius. Skype: krizeiveikimas. Tel.: 864051555. Skubi nemokama psichologinė pagalba darbo dienomis nuo 16:00 iki 20:00 ir šeštadieniais nuo 12:00 iki 16:00.
 • Vilties linija. Tel.: 116123. Skubi anoniminė emocinė parama telefonu kasdien visą parą.
 • Jaunimo linija. Tel.: 8 800 28 888, www.jaunimolinija.lt/lt/pagalba/pagalba-laiskais. Skubi anoniminė emocinė parama telefonu kasdien visą parą arba elektroniniais laiškais, į kuriuos atsakoma per dvi dienas.

VšĮ Karoliniškių poliklinikos medicinos psichologė Jolanta Zujevič

Kaip sumažinti mėnesinių skausmus?

KLAUSIMAS:

Sveiki, norėčiau paklausti, kaip sumažinti mėnesinių skausmus? Ačiū už atsakymą.

Mergina (15 metų)

ATSAKYMAS:

Mėnesinių skausmus sumažinti padėtų reguliarus fizinis aktyvumas, ypač prieš mėnesines. Taip pat prieš mėnesines reikėtų vengti vartoti aštrų maistą bei stengtis gerti kuo daugiau skysčių. Jeigu mėnesinių skausmai nepraeina, rekomenduojama kreiptis į gydytoją akušerį ginekologą, kuris, įvertinęs Jūsų būklę, pateiktų daugiau patarimų kaip išvengti mėnesinių skausmų arba, esant būtinumui, paskirtų tinkamą gydymą.

VšĮ Karoliniškių poliklinikos gydytoja akušerė ginekologė Daiva Keršulytė

Kaip sumažinti viešo kalbėjimo baimę?

KLAUSIMAS:

Kaip suvaldyti nerimą, kai kalbu prieš klasę ar kitokią minią žmonių?

Mergina (17 metų)

ATSAKYMAS:

Jausti nerimą kalbant prieš žmones yra normalu. Žodis NERIMAS slepia baimę. Svarbu yra suprasti ko mes bijome, išsiaiškinti ar baimė yra pagrįsta, ar turime įrodymų, kurie patvirtina mūsų nuostatas ir įsitikinimus. Tam galėtų padėti pratimas, kuris padės Tau kritiškai pažvelgti į Tavo situaciją ir geriau suprasti save bei savo jausmus: ramiai atsisėsk ir pamėgink įsivaizduoti, kad atsiskaitymas jau įvyko! Kas gali nutikti, jeigu nepavyks ir kas bus, jeigu pavyks sėkmingai? Apsvarstyk visus įmanomus variantus, įvykius, savo jausmus ir išgyvenimus. Kad būtų lengviau įsivaizduoti, viską užrašyk. Tuomet perskaityk. Pabrauk tuos dalykus, kurie iš tikrųjų kelia Tau baimę. Atsakyk į klausimą ar jie realūs? Galbūt jie yra išsprendžiami ir Tau net gi pavyktų numatyti galimus spendimo būdus?

Jeigu vis dėlto Tau sunku rasti atsakymą į savo klausimus, jautiesi vieniša (-s), nesuprasta (-s) – būtinai kreipkis pagalbos į specialistą!

VšĮ Karoliniškių poliklinikos medicinos psichologė Jolanta Zujevič

Kaip kovoti su spuogais?

KLAUSIMAS:

Sveiki, man ant veido labai auga spuogai, jais nusėtas visas veidas, pradėjo atsirasti keli ir ant kaklo, man jie kelia nepasitikėjimą savimi ir diskomfortą, kaip su jais susidoroti?

Vaikinas (20 metų)

ATSAKYMAS:

Dažniausiai spuogų atsiradimą lemia riebalinių liaukų sekrecijos padidėjimas, mikroorganizmų dauginimasis, uždegimas. Taip pat spuogus gali išprovokuoti ir įvairūs aplinkos veiksniai: kosmetinės priemonės, tam tikrų medikamentų vartojimas, dulkės, maisto produktai ir kt. Ypač svarbu tinkamai prižiūrėti spuoguotą odą – dezinfekuoti, drėkinti, nespausti spuogų, nes taip padidėja tikimybė užkrėsti sveiką veido odą. Paprastieji spuogai pasireiškia juodais ir baltais inkštirais, cistomis, pūliniais. Priklausomai nuo to, kokie yra spuogai, jie skiriami į paviršinę arba giliąją spuogų formą, nuo kurios priklauso tolimesnis spuogų gydymas. Įvertinti spuogų atsiradimo priežastis bei paskirti reikalingą gydymą gali tik gydytojas, todėl jeigu spuogai kelia nepatogumų, rekomenduojama kreiptis konsultacijai.

VšĮ Karoliniškių poliklinikos visuomenės sveikatos specialistė Toma Martinkutė

Dažnas šlapinimasis – ar tai normalu?

KLAUSIMAS:

Gal galite padėti, labai dažnai vaikštau į tualetą – per dieną gal kokius 8-10 kartų, ar tai yra normalu?

Moteris (23 metai)

ATSAKYMAS:

Rekomenduoju Jums kreiptis į savo šeimos gydytoją, ypač jeigu dažnas šlapinimasis trukdo ir anksčiau tokio simptomo neturėjote. Šeimos gydytojas atlikęs pirminę apžiūrą, surinkęs reikalingą informaciją apie Jūsų skundus, atlikęs laboratorinius tyrimus, galės įvertinti, ar dažnas šlapinimasis gali būti ligos simptomas ir, esant poreikiui, Jus nusiųs specialisto konsultacijai (endokrinologas, nefrologas, ginekologas ir kt.).

VšĮ Karoliniškių poliklinikos šeimos gydytoja Daiva Dvareckytė

Vargina nuolatinis galvos skausmas

KLAUSIMAS:

Klausimas – man 43 metai ir galva skauda nuo 4 klasės. Per tą laiką niekur nedirbau, nes dirbant skausmas sustiprėja. Pirmą kartą pajutau galvos skausmą su spaudimu po kūno kultūros pamokos. Tyrimai visi padaryti ir nieko nerasta, padėjo XAXAS vaistas, tačiau tik du mėnesius. Trečią mėnesį buvo paskirti EGLONYL, kurie padėjo sumažinti galvos ir viso kūno skausmą, tačiau po mėnesio skausmas sugrįžo – dar geriu CITSLOPRAMI, bet nepadeda. Buvo noras pradėti dirbti, bet nuo balandžio 14 dienos nepadeda vaistai, noras dirbti ar eiti kažką daryti – dingo.

Ką man toliau daryti? Kartai užeina noras nusižudyti, tablečių prisivalgyti, bet to daryti nenoriu, nors ir gundo kažkas. Smegenys tokį norą siunčia kartais. Kodėl kartais atsiranda beviltiškumas? Esu nevedęs, neturiu vaikų, gyvenu kaime su mama, kuri mane išlaiko. Pats jokių pajamų negaunu. Darbo birža nemoka pašalpos, kaip man gyventi toliau?

Vyras (43 metai)

ATSAKYMAS:

Sveiki,
Yra daug galvos skausmo rūšių. Rašote, kad skausmas trunka apie 3 dešimtmečius, konsultavotės su specialistais, atlikta daug tyrimų ir priežasties nerasta, tai leidžia spręsti, kad skausmas nėra rimtos ligos simptomas. Tačiau vis tiek rekomenduočiau kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris Jus nukreips gydytojo specialisto konsultacijai, turėtumėte pakartoti tyrimus, gauti aiškias išvadas apie galvos skausmą, tuomet, jeigu vaistai nebepadeda ir galvos skausmas trukdo darbingumui, kreiptis su išrašais apie sveikatos būklę į skausmo kliniką, jų, bent jau Vilniuje, yra tikrai nemažas pasirinkimas. Taip pat, jeigu kyla mintys apie savižudybę, rekomenduoju kreiptis psichologo konsultacijai, kuri užtikrina anonimiškumą, nereikia siuntimo ir nelauksite eilėje:
1) Krizių įveikimo centras, Antakalnio g. 97, Vilnius, tel. 864051555, www.krizesiveikimas.lt
2) Centro poliklinika, Pylimo g. 3 – 131, tel. 852527218.
3) Vilties linija, nemokamas tel. visą parą 116 123.

Taip pat rekomenduojami „safeTALK“ savižudybių prevencijos mokymai Vilniaus visuomenės sveikatos biure, Polocko g. 12-2. Tel. (8-5) 271 1244, mob. 8 652 07020, Darbo laikas: I – IV – 7.30 val. – 16.30 val., V – 7.30 val. – 15.15 val. http://www.vvsb.lt .

VšĮ Karoliniškių poliklinikos šeimos gydytoja Daiva Dvareckytė

Kur kreiptis dėl šąlančių galūnių?

KLAUSIMAS:

Sveiki. Į kokį gydytoją kreiptis dėl šąlančių galūnių? Prieš miegą nebeįmanoma.

ATSAKYMAS:

Sveiki. Patariu Jums pirmiausia kreiptis į savo šeimos gydytoją – šąlančių galūnių priežasčių gali būti ne viena (mažakraujystė, kraujagyslinė, kardiologinė, endokrinologinė, neurologinė ar reumatologinė patologijos ir kt.), todėl šio simptomo kilmei išsiaiškinti reikalinga objektyvi paciento apžiūra, informacija apie gretutines ligas, laboratorinis ištyrimas ar kiti papildomi tyrimai. Šeimos gydytojas įvertins būklę, esant poreikiui nukreips Jus specialisto konsultacijai.

VšĮ Karoliniškių poliklinikos šeimos gydytoja Daiva Dvareckytė

Kaip sustorėti sveriant per mažai?

KLAUSIMAS:

Sveiki. Man yra 14 metų, greit 15. Mano ūgis 160 cm, o svoris 42 – 43kg. Tai labai mažai, o atrodo valgau viską, labai noriu sverti daugiau – patarkite ką daryti. Labai ačiū už atsakymą.

Mergina (14 metų)

ATSAKYMAS:

Sveiki. Pirmiausia patariu Jums kreiptis į savo šeimos gydytoją. Tikslinga atlikti laboratorinį ištyrimą, objektyvią apžiūrą, kitus tyrimus ir išsiaiškinti, ar mažo svorio priežastis nėra ligos požymis, dėl kurios Jums sunku priaugti svorio. Jeigu ligos požymių nerasite, tuomet šeimos gydytojas Jus gali nukreipti gydytojo dietologo konsultacijai, kuris padės parinkti tinkamą suvartojamų maisto kolorijų kiekį per dieną, paskirs kontrolines konsultacijas, vertinti svorio prieaugį, ir esant poreikiui koreguos mitybos planą.

VšĮ Karoliniškių poliklinikos šeimos gydytoja Daiva Dvareckytė

KLAUSK SPECIALISTO

Jei ramybės neduoda koks nors klausimas, gali jį anonimiškai užduoti Jaunimo sveikatos centro specialistui. Atsakymą vėliau rasi skiltyje „Dažniausiai užduodami klausimai“.

KĄ REIKĖTŲ ŽINOTI?

Didinti šriftą
Kontrastas