Tymai yra pavojinga liga ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems. Tymų virusai yra lakūs, lengvai plintantys oru, skaičiuojama, kad vienas sergantis žmogus gali sukelti net 15-17 naujų susirgimų. Vaistų nuo tymų nėra, o vienintelis būdas išvengti tymų – pasiskiepyti.

Kas yra tymų infekcija?

  • Tai ūminė, itin užkrečiama, sisteminė odos bėrimą sukelianti virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, kurią sukelia tymų virusas. Tymų virusai yra ypač lakūs, jie plinta oro srautais pastato ribose: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis.

Kaip galima užsikrėsti tymų infekcija?

  • Infekcijos šaltinis – tik sergantis žmogus, kuris tymų virusą išskiria į aplinką su nosiaryklės sekreto lašeliais nuo pirmųjų ligos dienų iki 4 dienų po išbėrimo. Pagrindinis perdavimo būdas – oro lašelinis.

Kas dažniausiai serga tymais?

  • Tymams imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji. Šiai infekcijai ypač būdingas didelis užkrečiamumas. Imliose populiacijose suserga 90-95 proc. su sergančiu asmeniu bendravusių žmonių, o nuo vieno tymų atvejo kyla 15-17 naujų (antrinių) susirgimų.

Kokie yra tymų infekcijos simptomai?

  • Liga prasideda karščiavimu, konjunktyvitu, sloga, kosuliu ir Kopliko dėmelių atsiradimu (tai į druskos grūdelius panašūs bėrimo elementai, kurie atsiranda ant skruostų gleivinės). Makulopapulinis odos bėrimas atsiranda 3-7 ligos dieną, iš pradžių ant veido, vėliau greitai išplinta ir apima liemenį, kojas, rankas. Infekcijos metu odos bėrimo neniežti, praeina per 7-10 d., o buvusio bėrimo vietoje būdinga odos hiperpigmentacija.

Kuo man/mano vaikui pavojinga tymų infekcija?

  • Tymų infekcija sunkesnė yra kūdikiams ir suaugusiesiems. Dėl tiesioginio viruso poveikio arba dėl bakterinės superinfekcijos kyla tymų komplikacijos. Dažniausios tymų komplikacijos yra vidurinės ausies uždegimas, plaučių uždegimas, laringitas, viduriavimas, encefalitas.

Kaip gydoma tymų infekcija?

  • Specifinių gydymo priemonių nuo tymų nėra, todėl infekcijai taikomas simptominis gydymas. Tymais sergantys ligoniai dažniausiai gydomi namuose. Į ligoninę guldoma, jei ligos forma sunki, esama komplikacijų. Pajutus pirmuosius tymų simptomus rekomenduojame kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

Ar persirgus tymais susidaro imunitetas?

  • Po ligos imunitetas įgyjamas visam gyvenimui.

Kaip apsisaugoti nuo tymų infekcijos?

  • Imunizacija gyvąja susilpninta tymų vakcina yra veiksmingiausia tymų profilaktikos priemonė. Vadovaujantis LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriumi, skiriama 2 tymų vakcinos dozės. Pirmoji dozė skiriama 15-16 mėn. amžiaus, antra – 6-7 metų amžiaus vaikams. Taip pat neskiepyti, nepilnai skiepyti (viena tymų doze) ar nežinantys savo skiepijimo būklės gali kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą dėl galimybės pasiskiepyti MMR (tymų, raudonukės, epideminio parotito) vakcina.

Kas gali skiepytis tymų vakcina nemokamai?

  • Vaikai pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių dviem tymų, raudonukės ir epideminio parotito (MMR) vakcinos dozėmis 15–16 mėn. ir 6–7 metų amžiaus. Vaikai, kurie dėl tam tikrų priežasčių nebuvo skiepyti pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Kontaktiniai asmenys, turėję sąlytį su sergančiu tymais.

Ką daryti jei neprisimenu, ar esu skiepytas nuo tymų?

  • Kreipkitės į asmens sveikatos priežiūros įstaigą į savo pediatrą ar šeimos gydytoją dėl galimybės peržiūrėti vaiko ar savo ambulatorinę kortelę, skiepijimo pažymėjimą ar Tarptautinio skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimą. Jeigu minėtuose dokumentuose nėra įrašo apie atliktą vakcinaciją nuo tymų, tuomet galima atlikti serologinius tyrimus, siekiant įvertinti asmenų imlumą tymams.