Sveikatos apsaugos ministerija informuoja – koronavirusai yra perduodami nuo žmogaus žmogui, dažniausiai artimo sąlyčio su sergančiuoju koronavirusine infekcija metu, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje. Virusas plinta per orą kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami ar iškvėpdami. Tokiu atveju tarp žmonių būtinas gana artimas kontaktas (manoma, kad ne didesnis nei 2 metrai). Teigiama, kad tai yra pagrindinis infekcijos plitimo būdas. Užsikrėsti įmanoma ir liečiant įvairius aplinkos daiktus, kurie yra užteršti COVID-19 (pavyzdžiui, sergantysis nusičiaudėjo neužsidengęs ir lašeliai liko ant stalo ar kitų paviršių). Sveikas asmuo palietęs tokį paviršių, o vėliau nešvariomis rankomis pasitrynęs akis ar pasikrapštęs nosį gali užsikrėsti. Šiuo metu teigiama, kad tai įmanomas, bet nepagrindinis infekcijos plitimo būdas.

Inkubacinis laikotarpis (t. y. laikotarpis nuo užsikrėtimo iki simptomų atsiradimo) yra nuo 2 iki 14 dienų. Nors žmones dažniausiai užkrečia kiti simptomų turintys asmenys,  tačiau įtariama, kad kai kurie žmonės gali perduoti virusą dar iki simptomų atsiradimo.

Kviečiame būti atsakingais – saugokite save ir savo artimuosius, jei turite galimybę likite namuose, nesilankykite prekybos centruose, vaikų žaidimų aikštelėse, parkuose. Jei neturite galimybės dirbti nuotoliniu būdu, lankydamiesi viešose vietose laikykitės higienos reikalavimų:

  • dažnai plaukite rankas ir/ar dezinfekuokite alkoholiniu antiseptiku, kaip teisingai plauti rankas rasite čia, nešvariomis rankomis nelieskite veido ir akių, čiaudėjant ir kosėjant laikykitės higienos rekomendacijų, jas rasite čia;
  • viešoje vietoje dėvėkite (išskyrus vairuojant motorines transporto priemones) medicinines (80% apsauga) ar namuose siūtas medžiagines kaukes (ULAC duomenimis suteikiama 50% apsauga), respiratorius FFP1 (80% apsauga), FFP2 (94% apsauga), FFP3 (99% apsauga);
  • viešose vietose, kur galite prisiliesti prie nešvarių paviršių, dėvėkite vienkartines pirštines;
  • venkite tiesioginio fizinio kontakto su kitais asmenimis, laikykitės saugaus atstumo (ne mažiau kaip 2 metrai), venkite ilgesnio nei 15 minučių kontakto.