Daugiau kaip 90 procentų šešiamečių vaikų dantų jau yra pažeisti ėduonies – tokius rezultatus atskleidžia Lietuvoje atlikti tyrimai. Vienas iš būdų užkirsti tam kelią – dantų silantavimas. Dažnai tėvai nepasinaudoja šia nemokamai teikiama paslauga, o kai kurie apie ją ir nežino.

Kas yra silantai?

Silantai – dantų ėduonies profilaktikai skirta medžiaga, kuri giliai įsiskverbia į sveikų krūminių dantų vageles ir duobeles, hermetizuoja jas ir neleidžia ten patekti bakterijoms bei angliavandeniams, kauptis apnašoms bei maisto likučiams. Taip vaikų dantukai yra apsaugojami nuo ėduonies.

Kas gali gauti PSDF biudžeto lėšomis apmokamas dantų silantavimo paslaugas?

Vaikai nuo 6 iki 14 metų. Silantais dengiami tik sveiki nuolatiniai krūminiai dantys.

Kur reikia kreiptis norint gauti nemokamas dantų silantavimo paslaugas?

Norint gauti šią paslaugą nemokamai, reikia kreiptis į gydytoją odontologą arba burnos higienistą, ir užsiregistruoti pas jį vizitui.

Kaip atliekama dantų silantavimo procedūra?

Silantavimas – tai visiškai neskausminga procedūra. Dantų paviršius nuvalomas, apdorojamas specialia pasta ir padengiamas silantu, kuris sukietinamas panaudojant specialią šviesą. Padengus dantis silantais pirmą kartą, po 3 mėnesių reikia apsilankyti pas gydytoją odontologą, kad šis įvertintų būklę, o vėliau – pasitikrinti kiekvieno profilaktinio tikrinimosi metu. Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama.

Nuo 2021 metų sausio 1 dienos įsigaliojo Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis ir išlaidų kompensavimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto tvarkos aprašo pakeitimai. Svarbiausia naujiena yra ta, kad nuo šiol dantų silantavimas PSDF lėšomis vaikams gali būti atliekamas nebe nuo 6 metų, kaip buvo anksčiau, bet nuo pirmojo nuolatinio krūminio danties išdygimo.