Neseniai rinkoje pasirodžiusios elektroninės cigaretės dažnai vadinamos sveika ir saugia alternatyva rūkymui, nes neskatina priklausomybės, nekenkia aplinkiniams ir neturi nikotino. VšĮ Karoliniškių poliklinikos gydytoja pulmonologė Rūta Paškevičiūtė teigia, kad šiuos elektroninių cigarečių mitus būtina išsklaidyti ir net trumpalaikis e-cigarečių vartojimas kenkia rūkančiųjų sveikatai.

1 mitas: elektroninių cigarečių skysčio garai bei kaitinamo tabako garai mažiau kenkia sveikatai, lyginant su tabako dūmais.
Atlikti tyrimai parodė, jog e-cigarečių garai sukelia citotoksinį, t. y. ląsteles pažeidžiantį ir jų funkciją sutrikdantį poveikį, kuris gali sukelti lėtinius ir ūminius kvėpavimo sistemos susirgimus. Be to, e-cigarečių skystyje randama cheminių junginių, kurie gali skatinti vėžinių ląstelių atsiradimą ir vystymąsi. Rūkant e-cigaretes kancerogeninės medžiagos išsiskiria ne tik skystyje, bet ir e-cigaretės kaitiklio sistemoje, nes spiralės sudėtyje yra metalų, kurių liekanų randama ir el. cigarečių garuose. Nors el. skysčiui aromatą suteikiančių junginių poveikis juos įkvepiant į plaučius dar nėra išsamiai ištirtas, tačiau žinoma, kad degantys aromatingieji junginiai taip pat išskiria vėžinius susirgimus sukeliančias medžiagas.

2 mitas: elektroninių cigarečių rūkymas nesukelia priklausomybės.
Dažniausiai e-cigarečių skystyje nikotino yra daugiau nei degančiame tabake, o jose nurodytas sintetinio nikotino kiekis dažnai neatitinka tikrojo nikotino kiekio. Kadangi į plaučius įkvėpto nikotino kiekis priklauso ne tik nuo naudojamo prietaiso, bet ir nuo e-skysčio sudėtinių komponentų, įkvėpimo intensyvumo, ženkliai padidėja nikotino perdozavimo tikimybė, greitėja priklausomybės nuo nikotino vystymasis, gali padidėti širdies ligų, taip pat arterinės hipertenzijos ir širdies rimto sutrikimo rizika.

3 mitas: įprastinių cigarečių pakeitimas elektroninėmis gali padėti metantiems rūkyti.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) teigia, jog nėra įrodytas e-cigarečių saugumas ir efektyvumas naudojant jas kaip pakaitinę nikotino terapiją. Jokių moksliškai pagrįstų tyrimų, kurie įrodytų, kad elektroninės cigaretės atpratintų nuo rūkymo ar kažkokiu būdu padėtų sumažinti įprastų cigarečių skaičių taip pat nėra.

4 mitas: elektroninės cigaretės yra nekenksmingos aplinkai, nesukelia pasyvaus rūkymo.
Patenkančiuose į aplinką elektroninių cigarečių garuose aptinkama nikotino, sunkiųjų metalų dalelių ir kitų kenksmingų medžiagų, galinčių pakenkti ir aplink esančių žmonių plaučiams. Pasaulio sveikatos organizacija skatina (PSO) visiškai uždrausti el. cigarečių vartojimą uždarose patalpose, tai reiškia, kad elektroninių cigarečių garai gali būti pavojingi šalia esantiems žmonėms bei sukelti pasyvaus rūkymo pasekmes.

Nepaisant žalos sveikatai, elektroninių cigarečių populiarumas auga žaibišku greičiu. Pasak gydytojos pulmonologės Rūtos Paškevičiūtės, daugelis žmonių rūko e-cigaretes tikėdamiesi, kad šios cigaretės gali padėti mesti rūkyti arba yra mažiau žalingos negu tradicinės cigaretės. Tačiau nėra duomenų įrodančių šių cigarečių mažesnę riziką sveikatai lyginant su įprastinėmis cigaretėmis. Pasaulio sveikatos organizacija skatina visiškai uždrausti el. cigarečių vartojimą uždarose patalpose bei visoms elektroninėms cigaretėms taikyti analogiškus ribojimus kaip ir tradiciniams tabako gaminiams.

[sale_products per_page=”4″ columns=”4″ orderby=”modified” order=””]